Prázdniny jsou za půlkou, vládě začínají dnes

Praha - Vládě dnes oficiálně začínají dvoutýdenní prázdniny. Znovu se kabinet sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců sejde ve středu 27. srpna. Na dovolenou mohli ministři vyrazit díky tomu, že se koalice s opozicí dohodla na úpravách zákona o státní službě a na přerušení mimořádné schůze sněmovny do konce srpna. Jinak hrozilo, že by i tento týden museli na jednání poslanců.

Podobně dlouhé prázdniny nejsou u českých kabinetů neobvyklé. Výjimkou byl v tomto ohledu například loňský rok, kdy po pádu pravicové vlády Petra Nečase (ODS) prezident Miloš Zeman na začátku července jmenoval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Ten pak během léta vyjednával o podpoře pro svou vládu, kterou ale na začátku srpna podle očekávání nezískal. Volna si tak loni příliš neužili ani poslanci, kteří si pak ve druhé polovině srpna schválili rozpuštění sněmovny.

Tradiční „pohotovost“ bude o letošních vládních prázdninách držet sám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se oproti jiným ministrům nechystá na dovolenou do zahraničí, ale volno stráví v České republice. Někteří z členů jeho kabinetu si ale moc oddychu neužijí ani o vládních prázdninách. Například ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) nebo šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) přiznali, že je převážně stráví v práci.