Přes tři tisíce učitelů tráví prázdniny na úřadech práce

Praha – Na úřadech práce je teď v létě přihlášeno přes tři tisíce učitelů, kteří dostali smlouvu jen na deset měsíců. Po prázdninách pak opět nastoupí do stejné školy na stejné místo. Loni to přitom bylo asi 2 300 pedagogů. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) označil tuto praxi za neseriózní jednání ředitelů - už se prý připravuje návrh změny zákona, který by to od příštího roku znemožnil.

Video Dobšík: Učitelská profese není sezonní zaměstnání
video

Dobšík: Učitelská profese není sezonní zaměstnání

„Máme připraveno více variant: jedna z nich je změnit zákoník práce, s tím, že bychom dali podmínku, že smlouva musí být uzavírána na 12 měsíců, aby nedocházelo k řetězení smluv. Ale zároveň tam umožňujeme příklad, pokud bude záskok např. na tři měsíce (dlouhodobá nemoc, mateřská dovolená atp.), tak po dohodě obou stran bude možnost uzavřít smlouvu kratší,“ uvedl ve Studiu ČT24 Chládek.  

Druhou možností je komplexní změna zákona o pedagogických pracovnících a na to pak navázaný zákoník práce. To by podle Chládka bylo spojeno i s kariérním řádem. „Ale vzhledem k tomu, že by to bylo možné až o rok později, tak se více přikláním k té první variantě,“ dodal ministr.  

Už podle současné právní úpravy je možné řetězení smluv jen dvakrát. „Ale největší problém je, že se to řada učitelů bojí přiznat, protože se obávají, že je potom ředitel už nezaměstná,“ upozorňoval Chládek. Ten má ke změně zákona podporu i ve vládě - změna by prý měla být účinná od prvního dubna příštího roku.  

Problém se týká jen malé části učitelů

Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Františka Dobšíka odbory Chládkův záměr podporují – na učitelské povolání by se prý nemělo pohlížet jako na sezonní práci. Na druhou stranu: učitelů, kteří mají smlouvy jen na deset měsíců, je jen malé procento – asi 160 tisíc pedagogů se věc netýká a mají smlouvy delší.

„Na první pohled se to tak může zdát, že to je zanedbatelné procento, ale je to přeci jenom určitá skupina lidí, kteří nemají právní jistotu. Pokud pan ministr prosadí novelu zákona, že jim to tu jistotu přinese,“ uvedl ve Studiu ČT24 Dobšík.  

Podle něj je problém hlavně v penězích, které ve školství chybějí: „Ředitelé škol se snaží šetřit každou korunu, takže když za dva měsíce nebo přinejmenším za měsíc nevyplatíte ty platy, tak mohou peníze použít na další složky,“ dodal šéf školských odborů.