Stát vysoudil milion na výrobci Tamiflu

Praha – Česká republika vysoudila milion korun na výrobci léku Tamiflu - farmaceutické společnosti. Ta prohrála soudní spor a musí státu zaplatit pokutu za to, že včas neobměnila prošlé zásoby. Píší o tom Lidové noviny. Firma se hodlá obrátit s dovoláním na Nejvyšší soud. Tamiflu patří k nouzovým zásobám především pro případ chřipkových pandemií.

Deník přišel s informací, že koncern Roche už penále odvíjející se od dubnového verdiktu Městského soudu v Praze zaplatil. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uchovává Tamiflu v nouzových zásobách hlavně pro případ chřipkových pandemií, v českých skladech leží 25 tisíc balení tohoto léku, píší LN. Hodně se o něm mluvilo ve spojitosti s hrozbou rozšíření ptačí chřipky v ČR.

Ve spor vyústila žádost správců hmotných rezerv z července 2007, kdy poprvé požádali o výměnu balení Tamiflu. Výrobce farmak se ale zpozdil a v prosinci 2009 dodal balíčky s datem expirace 30. 6. 2011. SSHR tak výměnu procházejících léků urgovala za dva roky znovu. Jenže firma tuto dodávku neuskutečnila s odvoláním na závěr Evropské lékové agentury (EMEA), podle něhož bylo možné prodloužit u Tamiflu s prošlou expirací dobu použitelnosti o dva roky. Správa rezerv ale požadovala výměnu dále a věc skončila u soudu.

Podle Lidových novin soud neuznal argument firmy, která se opírala o stanovisko EMEA. „V této souvislosti soud konstatoval, že EMEA v květnu 2009 vydala pouze doporučení, aby nebyla likvidována balení Tamiflu, u kterých vypršela expirace, s tím, že bude doba použitelnosti nově upravena,“ citují Lidové noviny dubnový rozsudek.