Zeman: Plošné zabavování aut zdrogovaným řidičům není všelék

Brno – Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chtějí, aby soudy častěji zabavovaly vozidla zdrogovaným řidičům. Podle Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ale plošné zabavování aut není všelék: dává přednost přísnějším postihům při opakovaném přistižení při jízdě pod vlivem návykových látek. Ty by měly být spojeny s nepodmíněným trestem vězení, kde řidič povinně absolvuje odvykací kúru.

Helena Válková a Milan Chovanec Zemana vyzvali, aby vydal pokyn ostatním žalobcům, aby v odůvodněných případech důsledně navrhovali soudům propadnutí vozidel ve prospěch státu. 

Zeman ale tento pokyn obecné povahy pro žalobce nevydá. Podle něj totiž situaci nevyřeší. „Já se té možnosti (zabavení auta policií a následného soudního rozhodnutí o jeho propadnutí ve prospěch státu) nezříkám, není to ale všelék. Tento postup lze aplikovat jen ve vybraných případech, ne plošně,“ uvedl.  

Zdůraznil, že zabavování aut zdrogovaným řidičům s sebou přináší četná úskalí. Pokud by se dělo plošně, policie by brzy začala řešit, kde má tato vozidla uskladnit, protože by se rychle plnila její odstavná parkoviště. Zdrogovaní řidiči navíc jezdí ve starých vozidlech nízké ceny. Pokud takové auto propadne státu, je pak na něm, aby se postaral o jeho ekologickou likvidaci. Řidič si záhy pořídí jiný levný vůz, doplnil Zeman. 

  • Reakce ministryně Heleny Válkové (ANO): „Jestliže je pan nejvyšší státní zástupce přesvědčen o tom, že jeho státní zástupci postupují důsledně a striktně ve všech obdobných případech, nebudu ho samozřejmě nutit k vydání obecného pokynu. Osobně si ale myslím, že rezervy tu jsou, a to nejen u státních zástupců, ale i u soudů a policie.“

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman:

„Já jsem si udělal rychlý průzkum mezi státními zástupci a odevšad mi zní, že u pachatelů, kteří řídí pod vlivem návykových látek, jde zpravidla o vozidla, která mají hodnotu pět tisíc korun. Jedno jim můžete zabavit a za pár dní si pořídí další.“  


Nejvyšší státní zástupce zdůrazňoval, že je trest propadnutí vozidla jen na soudním uvážení – trest ale musí být vždy přiměřený. „Měli jsme případy, kdy řidič přišel kvůli jízdě pod vlivem alkoholu o vůz, kterým se ale denně přepravoval z domova na vesnici do města do práce. Tady vzniká otázka o přiměřenosti trestu,“ dodal Zeman.  

Vedení ministerstev vnitra i spravedlnosti chtějí věnovat větší pozornost boji se zdrogovanými a opilými řidiči. Vytvoří proto pracovní skupinu, která se tímto tématem bude zabývat – posoudit má i změnu zákona. Podle Zemana je však na tyto motoristy nutné pohlížet jako na „nemocné lidi“, u nichž by měl být trest spojen s léčbou jejich závislosti. Jinak se podle něj jakýkoli trest může minout účinkem.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky se odborníci obou resortů poprvé sejdou v polovině září, na jednání budou přizváni i zástupci soudů nebo žalobců. „Jsme připraveni, že bude probíhat diskuse. Nicméně stále platí, že naším hlavním cílem je dostat řidiče, kteří opakovaně řídí pod vlivem alkoholu a drog, z aut, aby je nemohli používat jako zbraň,“ doplnil mluvčí.