Vyschnou peníze na vědu? Operační program ministerstva školství má potíže

Praha – Ministerstvu školství hrozí, že bude muset vrátit stovky milionů korun do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Podle Lidových novin se Evropská komise chystá kvůli výsledkům jarní kontroly výdajů v operačním programu pozastavit proplácení dotací. Evropská kontrola se zabývala 50 projekty podpořenými z operačního programu v letech 2012 až 2014, výhrady měla k části dotovaných akcí z let 2012 a 2013. Ministerstvo školství však výsledek auditu odmítá a odvolává se na méně problematický výsledek kontroly ministerstva financí.

Pozastavení proplácení dotací bezprostředně hrozí Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK), který řídí ministerstvo školství. Znamená to, že začne vysychat dotační systém a na čas budou peníze přicházet pouze ze státního rozpočtu. K obnovení plateb z Bruselu potom bude nutné zaplatit pokutu, která by mohla dosáhnout stovek milionů korun. Ministerstvo školství zatím dostalo předběžné závěry kontroly. „Oficiální znění vám bude zasláno v češtině s předsuspenzačním (předzastavujícím) dopisem,“ citovaly Lidové noviny z dopisu šéfa auditorů Franciska Merchana Cantose, který získaly.

Podle informací ministerstva školství se bruselská kontrola zaměřila na šest kategorií, které hodnotili třemi možnými stupni. Jedno kritérium dostalo jedničku, další čtyři dvojku. Známku tři, která označuje chybovost nad dvě procenta, dostalo jedno kritérium. Celková chybovost v OPVK však dosáhla 1,69 procenta, uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo se bude moci bránit, dostane dva měsíce na to, aby kritiku vyvrátilo. Podle zdroje deníku sice formálně Česko může nadále žádat o proplácení dotací z OPVK, ale „poloformálně se počítá s tím, že už tam Češi nemají k proplacení nic posílat“. Náměstkyně ministra školství Petra Bartáková je však přesvědčena, že se podaří hrozící postih přinejmenším snížit, a věří, že k pozastavení plateb vůbec nedojde. Ministerstvo přitom odkázalo i na obdobnou kontrolu, kterou v hospodaření OPVK provedlo ministerstvo financí. To závažné chyby nenalezlo a označilo program za funkční.

Bruselští kontroloři narazili v OPVK při květnové kontrole na řadu nesrovnalostí – výtky měli například k plagovaným učebnicím za 216 tisíc korun, cestě akademiků do Bangkoku za 102 tisíc (mimo dny avizované konference), ale i k platům ministerských pracovníků. Podobně jako u některých dalších problematických operačních programů spočíval kámen úrazu především v nedokonalém systému kontrol využívání dotací.

V problematickém operačním programu bylo k dispozici 51 miliard korun, ministerstvo zatím vyčerpalo zhruba polovinu, většinu zbylých peněz chce úřad rozdělit v probíhajících výzvách.