Exsenátor Novák na půli cesty z vězení, soud ho nepravomocně propustil

Litoměřice – Vězněný bývalý chomutovský starosta a senátor Alexandr Novák má blízko ke svobodě. Litoměřický okresní soud rozhodl o jeho podmínečném propuštění ze čtyřletého trestu. Musí však zaplatit 42 milionů, které měl dostat jako úplatek. Trest vězení dostal Novák před dvěma lety, do vězení však nastoupil až loni poté, co ho zatkla policie. Předtím se několik měsíců omlouval kvůli zdravotnímu stavu. Bezprostředně ale Novák z vězení nevyjde, rozhodnutí o jeho propuštění po vykonání třetiny trestu není pravomocné, protože státní zástupce podal proti verdiktu stížnost.

Nečekané rozhodnutí předčasně propustit bývalého vlivného politika z vězení – kterému se přitom dlouho vyhýbal – zdůvodnil soudce Vlastimil Nedvěd především tím, že od okamžiku, kdy se měl Novák nechat podplatit, uplynula již dlouhá doba. Navíc ve věznicích chválili jeho chování. „Zprávy a hodnocení z výkonu trestu umožňují tento postup. Soud zohlednil i hodnocení z vazební věznice, jak v Teplicích, tak v Litoměřicích, měl tady několik kázeňských odměn,“ řekl Nedvěd. Soudce přitom nezohlednil probíhající policejní vyšetřování, které se Nováka týká. Policisté totiž v zázemí teplického stadionu, kam Novák chodil během výkonu trestu uklízet, nalezli ukrytý počítač. Nedokázali však určit, zda ho používal právě Novák.

Alexandr Novák dostal od litoměřického soudu maximální možnou, tj. sedmiletou zkušební dobu, během které musí také vrátit všechny peníze, které úplatkem získal. „Pokud bude plnit podmínky probačního dohledu a vydá obohacení, po sedmi letech soud vysloví, že se osvědčil, jinak by musel vykonat zbytek trestu,“ zdůraznil přitom soudce Nedvěd.

Žalobce podal stížnost, podle TI ale je rozhodnutí správné

Bývalý senátor ale zatím na svobodu nevyjde. Stížnost státního zástupce rozhodnutí pozdržela. „Okresní soud vyhověl, nicméně já s tímto rozhodnutím nejsem ztotožněn,“ zdůvodnil žalobce Zdeněk Hammer podání stížnosti. Novákova žádost o podmínečné propuštění z vězení nyní půjde ke krajskému soudu.

Rozhodnutí soudu však schválil programový ředitel české pobočky Transparency International Radim Bureš. Je přesvědčen, že rok a půl ve vězení stačí. „Pro společnost je daleko lepší, když stráví kratší dobu ve vězení, než bychom si někteří přáli, ale nikdo nebude moci napadnout, že tam zůstával déle na základě tlaku veřejnosti, volání po krvi, nedejbože na základě politických tlaků,“ uvedl Bureš. Pokládá přitom za důležité, že musí Novák zaplatit 42 milionů, které úplatkem získal.

K finančním a majetkovým trestům by podle Radima Bureše měly soudy v obdobných případech sahat častěji než k dlouholetému vězení, které peníze společnosti stejně nevrátí a naopak je samo o sobě nákladné.

Video Podmínečně propuštěný Novák zatím ve vězení zůstává
video

Podmínečně propuštěný Novák zatím ve vězení zůstává

Novák dostal úplatek ještě jako chomutovský starosta

Alexandra Nováka poslal soud do vězení za přijetí úplatku. Případ se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig. Ta za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek (tehdy asi 42 milionů korun) Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale peníze neskončily u Schmela, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových. Novák se hájil tím, že peníze dostala jeho manželka jako půjčku na podnikání v Rakousku od kyperské firmy. Původně dostal bývalý starosta a senátor podmíněný trest, odvolací soud ale přitvrdil a poslal Nováka na čtyři roky do vězení. S ústavní stížností exsenátor neuspěl.

Novák s odvoláním na svůj špatný zdravotní stav nástup do výkonu trestu oddaloval. Loni na jaře jej však policie zatkla a převezla do věznice kvůli podezření, že uprchne do USA.

Novák býval považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 vedl chomutovskou radnici. Mezi lety 2000 a 2006 hájil zájmy Chomutovska v Senátu a zasedal ve výkonné radě ODS.