Hygienici našli na dětských táborech chyby při skladování jídla

Praha – Červencové kontroly hygieniků na dětských táborech ukázaly chyby při skladování jídla nebo nepořádek v ubytovacím prostoru. Jednatřicet pokut po kontrole 1 065 táborů dosáhlo 20 800 korun, žádný tábor ale nemusel být zavřen. Mezi nejčastější prohřešky patřilo skladování nesourodých potravin, odhaleno bylo i prošlé jídlo.

Sám hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta považuje za pozitivní, že zatím nemusel být vydán žádný zákaz rekreační akce pro děti a že výskyt infekcí je minimální. „Největší nedostatky, téměř sedm desítek případů, byly zjištěny ve stravování dětí. Šlo zejména o špatné skladování nesourodých potravin, nález potravin s prošlou lhůtou spotřeby nebo chybějící sítě proti hmyzu u pevného objektu stravovacího zařízení,“ upřesnil.

Více než dvacetkrát odhalili kontroloři pochybení v ubytování, šlo třeba o poškozený nábytek a nedostatečný počet lůžek na izolaci, potrhané nebo vlhké stanové plachty a celty s plísněmi. Zjistily se chyby i ve zdravotnické dokumentaci (31 případů), v nevyhovujících podmínkách pro osobní hygienu (24 případů), v nesplnění ohlašovací povinnosti (20 případů), ve zdravotním zabezpečení akce (17 případů) a v osmi případech také v zásobování kvalitní a nezávadnou pitnou vodou.

Krajské hygienické stanice hodnotí zatím letošní sezonu jako klidnou, a to i když muselo být koncem července evakuováno několik dětských táborů kvůli bleskovým původním v krajích Plzeňském a Jihočeském a na Moravě, mnohdy spíše z preventivních důvodů. Ani nápor infekčních onemocnění se letos nekoná, čísla se pohybují nízko.

Počty táborů o prázdninách 2014:

  • Uskutečnit by se jich mělo zhruba dva tisíce
  • Předpokládá se účast přes 184 tisíc dětí
  • Vedle toho je pro děti připraveno také 393 pobytů kratších než pět dnů, kterých by se mělo zúčastnit téměř 13 tisíc dětí