Dvacetimilionové odškodné za nezdařený porod stvrdily podpisy

Praha – Rodina chlapce, který je po nezdařeném porodu v pražské vinohradské nemocnici ochrnutý a zcela odkázaný na své blízké, dostane dvacet milionů korun i požadovanou omluvu. Mimosoudní dohodu dnes podepsaly rodina, nemocnice i pojišťovna. Ačkoli bude odškodné o deset milionů korun nižší, než nemocnici hrozilo podle nepravomocného červnového rozsudku, stále jde o nejvyšší sumu, kterou české zdravotnické zařízení vyplatí.

Kdy bude částka skutečně vyplacena, záleží podle něj především na pojišťovně, mělo by to být „v horizontu dnů“ po podpisu smlouvy. Z dlužné částky uhradí nemocnice pět procent, zbytek zaplatí pojišťovna. Do této doby nejvyšší odškodnění, které muselo uhradit zdravotnické zařízení, se blížilo 18 milionům, doplnil ředitel. Odškodnění podle něho vzrůstají i vzhledem ke změnám občanského zákoníku.

Chlapec se narodil ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v roce 2009, po plánovaném porodu je slepý, hluchý a zcela závislý na celodenní péči druhých. Rodiče ho krmí pomocí břišní sondy. Předchozí odškodnění stanovené soudem se skládalo zhruba ze čtyř milionů bolestného a z více než 26 milionů, které žádala rodina jako náhradu za ztížení synova společenského uplatnění. 

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Zdroj: ČT24
Autor: Adéla Pobořilová

Soud se již dříve zabýval trestní odpovědností lékaře. Podle obžaloby nereagoval na záznamy, které měřily ozvy plodu a naznačovaly komplikace. Tím údajně spáchal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a porušil své povinnosti. Soud ale loni v březnu lékaře osvobodil, neprokázalo se, že skutek spáchal. Dítě vytáhla kleštěmi jiná lékařka, podle revizního posudku ale měla jednat důrazněji – rozhodnout dříve o tom, že dítě je třeba přivést na svět císařským řezem nebo vytáhnout kleštěmi. „Samozřejmě s dotyčnými zaměstnanci jsme už dávno rozvázali pracovní poměr. To jsme udělali jako jedno z prvních opatření. Podobný případ by se už neměl opakovat,“ ujistil ředitel.

Rekordní odškodné za nemocniční chyby:

Dosud nejvíce, 18 milionů korun, přiznal Krajský soud v Plzni v dubnu 2008 ochrnuté matce dvou dětí z Horního Slavkova na Sokolovsku. V sokolovské nemocnici jí v roce 2003 lékaři vstříkli kontrastní látku, na kterou byla zřejmě alergická. Upadla do kómatu a je ochrnutá. Sumu zaplatil kraj. V roce 2007 pak Prostějovská nemocnice zaplatila odškodné 16,5 milionu korun manželům z Prostějovska za pozdní resuscitaci jejich syna. Novorozenému chlapci se na čas zastavilo srdce, přestal dýchat a utrpěl nevratné poškození mozku.