Zeman: Ve vládě jsou dva, tři slabší kusy. Premiér o nich ví

Praha - První půlrok u moci zvládla vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dobře a kabinet si získal důvěru lidí. V rozhovoru pro Českou televizi to prohlásil prezident Miloš Zeman. Přesto je podle hlavy státu v týmu několik ministrů, které by vyměnil, a podle svých slov o tom už mluvil i s premiérem. Podle Sobotky teď ale žádné změny nepřipadají v úvahu.

Sobotkova vláda je u moci už sedm měsíců a podle prezidenta to zatím zvládá dobře. Její oblibě pomáhá i to, že se začalo dařit ekonomice. „Úspěšnost vlády se dá hodnotit podle jednoduchého ukazatele, a to je hospodářský růst. Za ním následuje růst životní úrovně, což v podstatě znamená růst reálné mzdy, případně starobních důchodů. Myslím, že z tohoto hlediska vláda obstála,“ řekl Zeman České televizi.

Sobotka: Vláda se zbytečně nehádá a může se soustředit na program

Premiér pozitivní hodnocení svého týmu uvítal. „Na rozdíl od minulosti se vláda zbytečně nehádá, není zatěžována skandály a může se soustředit na plnění vládního programu,“ podotkl. Podle prezidenta ale může být hrozbou pro koalici schvalování rozpočtu - a to i přesto, že teď ministr financí Andrej Babiš kolegům peníze přidává. „Naše ekonomika konečně ožila. Dvou až tříprocentní růst přisype do rozpočtu 20 až 30 miliard korun navíc, takže je z čeho rozdávat,“ upozornil Zeman.  

Pozitivní hodnocení prezident adresoval kabinetu jako celku; pokud by ale měl hodnotit jednotlivé ministry, slabší články by mezi nimi našel: „Já bych řekl dva nebo tři, ale nechtějte, abych je jmenoval. Občas to říkám panu premiérovi.“ Sobotka ovšem tvrdí, že vláda funguje a ministři pracují naplno. „Po prvním půlroce nemám důvod uvažovat o personálních změnách,“ řekl ČT.

Miloš Zeman: „Každý premiér občas obměňuje svůj tým, vyřazuje takzvané slabší kusy. Je to podobné jako v honitbě, ale s tím rozdílem, že tam se slabší kusy odstřelují, a tady se jenom posílají na méně náročné funkce.“


Sobotka zatím musel řešit problémy jen na ministerstvu spravedlnosti. Šéfce resortu Heleně Válkové (ANO) hrozilo odvolání kvůli sporům s náměstky. Nakonec dostala od premiéra ještě jednu šanci. Jedna výměna se ale ve vládě přece jen chystá. Ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou (ANO) kabinet nominoval na post eurokomisařky. O jejím nástupci se zatím jedná.

Často se ale hovoří o tom, kdo je skutečným lídrem koalice – zda Sobota, nebo Babiš. Podle prezidenta je obtížené na takovou otázku odpovědět. Ministr financí si podle hlavy státu vede dobře. „Premiér ale odpovídá za všechny ministry. Nemá žádný vlastní resort, proto se hodnotí poněkud obtížněji, protože jediným objektivním kritériem je stabilita vlády,“ poznamenal. „Tato vláda se občas pohádá, ale já jsem neviděl koalici, jejíž členové by se občas nepohádali.“

Zeman teď plánuje schůzky s celým vládním týmem. Chce jim na nich mimo jiné osobně sdělit i připomínky ke služebnímu zákonu. Pokud totiž projde podle dohody koalice a opozice, nevyloučil, že by zákon vetoval. Nelíbí se mu funkce politických náměstků. 

Prezident Miloš ZemanZeman coby premiér vyměnil v letech 1998 až 2002 téměř polovinu svého kabinetu. Teď z pozice prezidenta tuto pravomoc nemá. Už před jmenováním Sobotkovy vlády ale vyjádřil pochyby o některých kandidátech. I když nejmenoval, z jeho slov bylo jasné, že se jednalo o současného ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Prezidentovi vadilo jeho rychlé studium plzeňských práv. Ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) se zase týkala výtka ohledně chybějící bezpečnostní prověrky. Napjaté vztahy měli se Zemanem i Jiří Dienstbier (ČSSD) a Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zpočátku se hlava státu kriticky vyjadřovala také na adresu ministra obrany Martina Stropnického (ANO).