Češi u léků nečtou příbalové letáky a dávkování si ordinují sami

Praha – Více než polovina Čechů nedodržuje dávkování léků, které jim předepsal doktor, a jen každý třetí pacient si přečte příbalový leták. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala společnost STEM/MARK. Většina lidí tak netuší, jaký vliv může mít na jejich účinnost kombinace s bylinami nebo jakou roli při léčbě hraje konzumace určitých pokrmů. Stává se také, že lidé konzumují více léků současně, což snižuje jejich účinnost.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: C3574 Michael Rosenfeld

Češi ročně spotřebují 250 tun léků celkově za 60 miliard korun. Podle distribučních dat Lékového ústavu za poslední rok lékaři nejčastěji předepisují prášky na srdce a cévní příhody, často aplikovanými medikamenty jsou i ty na krevní srážlivost, které se užívají třeba jako prevence po infarktech. Tato kategorie léků také kopíruje nejčastější zdravotní problémy Čechů; nemocemi oběhové soustavy totiž v Česku trpí na sedm set tisíc lidí.

Na přední příčky předepisovaných léků patří i prášky na vysoký krevní tlak, přípravky na žaludek, cukrovku, dnu, deprese, cholesterol nebo bolest. Volně dostupné léky na bolest nebo nachlazení jsou potom nejčastějším cílem Čechů u přepážky, kde není nutné předkládat recept; vzorovým příkladem jsou různé varianty ibuprofenu. 

Jak ovšem upozorňuje aktuální průzkum agentury STEM/MARK, Češi neumějí s léky nakládat. Víc než polovina z dotázaných se přiznala, že léky tak, jak jim doktoři doporučí, neužívá. Vůbec nejčastěji je ani nedoberou a každý druhý plato s léky odloží, jakmile se mu uleví. A protože čte příbalový leták jen každý třetí pacient, vůbec nejčastějším prohřeškem je to, že léky kombinují se staršími prášky nebo s potravinami, které účinky léků zruší.

Citrusy nejsou žádoucí

Vzorovým příkladem jsou citrusy, jejichž látky se nesnesou téměř s polovinou farmatik, a kdyby např. člověk s vysokým cholesterolem zapil příslušné léky džusem z grepu, mohl by se předávkovat. „U některých léků je ovlivnění léků grapefruitovou šťávou tak významné, že výrobci užívání současně s grapefruity zakazují,“ doplňuje farmaceut Josef Suchopár. A jaké další kombinace nejsou žádoucí?

  • Kombinace léků na vysoký krevní tlak s léky na bolest snižuje účinek prvních zmíněných.
  • Třezalka tečkovaná, která se používá proti nespavosti, může u žen omezit účinky hormonální antikoncepce.
  • Antidepresiva zvyšují účinnost léků na spaní a ve výjimečných případech může uspávadlo zafungovat se stonásobným účinkem.

Poradit s nežádoucím mícháním užívaných prášků nově může i bezplatná anonymní stránka Znám své léky. Do ní pacient zadá přípravky, které bere, a poradna pak bezplatně zhodnotí jejich interakce a dodá i informace o tom, jakým bylinkám a potravinám by se měl člověk vyhnout.

Za tři měsíce projekt využilo přes sedm stovek lidí a každý dvacátý z nich podle lékárníků kombinoval léky tak, že svému zdraví spíš škodil. Paralelní užívaní vícero medikamentů, ať už s obdobnými účinky, nebo naopak protichůdnými, mnohdy stojí za tím, že se pacientovi neulevuje. Ba dokonce se může jeho stav ještě zhoršit. Nejčastěji se do takové situace dostávají pacienti navštěvující hned několik specialistů zároveň, třeba kardiaci s cukrovkou.

Video Znáte své léky? Poradna varuje před nevhodnými kombinacemi
video

Znáte své léky? Poradna varuje před nevhodnými kombinacemi