Před srážkou se zvěří mají řidiče ochránit kilometry plotů

Brno/Ostrava Oplotit všechny dálnice, rychlostní silnice a také rizikové úseky silnic první třídy. Takový je nový plán Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které chce omezit srážky se zvěří. Jen letos už zvířata vběhla pod kola víc než čtyř tisíc aut. Následky kolize bývají pro zvěř tragické, velmi nebezpečné jsou ale i pro řidiče. ŘSD proto chce nejrychlejší úseky silnic oplotit, pletivo zatím chrání jen třetinu takových silnic.

Dopravních nehod způsobených zvěří každý rok přibývá. V průměru každou jedenáctou letošní havárii zavinili divočáci nebo srny. Rychlostní silnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem trápí kolize se zvířaty nejméně desetkrát ročně. Kvůli přebíhající bachyni se selaty tam havarovalo hned 11 aut a dva lidé se přitom zranili.

Podobným nehodám by měl do budoucna zabránit plot. ŘSD jím chce vybavit okolí všech dálnic, rychlostních silnic a vytipované rizikové úseky dalších silnic. Zatím je oplocena jen třetina z 1 200 kilometrů podobných komunikací.

Například na nejstarší a nejdelší tuzemské dálnici D1 je plot jen na několika místech. A ani ten už nevyhovuje. „V minulosti se používaly ploty, které pro velké druhy zvířat jako je divočák nebo jelen nesplňují parametry,“ potvrdil vedoucí oddělení ochrany životního prostředí ŘSD Jaroslav Kostečka.