Hazard v hospodách a na benzinkách skončí, plánuje ministerstvo

Praha – Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh loterijního zákona, který počítá s mnohem tvrdší regulací hazardu. Klasické herní automaty by měly skončit úplně, pokračovat budou pouze videoloterijní terminály napojené na centrální síť. A ty budou povolené pouze v kasinech či hernách. Z restaurací nebo čerpacích stanic by měl hazard zmizet docela. Cílem ministerstva je co nejvíc omezit patologické hráčství.

Klasický herní automat versus videoloterijní terminál – na první pohled se podobají, vyhlídky do budoucna však mají dost odlišné. Starší typ, v němž se protáčí válec a o výhře rozhoduje software přímo v přístroji, by měl skončit. Zájem o klasické automaty už teď upadá, i tak se v nich ale protočí každý rok více než 25 miliard korun.

Novějším videoloterijním terminálům ještě dají úředníci šanci na přežití. Ovšem jen tehdy, budou-li zapojené do centrální sítě. „Přístroje, které nebude možné ze serveru ministerstva financí kontrolovat, na našem území prostě nebudou,“ avizoval náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Plány resortu financí jdou ještě dál – automaty mají úplně zmizet z restaurací, hospod, barů a čerpacích stanic. Jediným místem, kde zůstanou, budou kasina a herny. „Je to další nadbytečný restriktivní zásah do podnikání. Takovou možnost regulace už mají obce a využívají ji,“ myslí si Petr Vrzáň, ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů.

Video Ministerstvo chce vyhnat hazard z restaurací i benzinek
video

Ministerstvo chce vyhnat hazard z restaurací i benzinek

Náměstek Závodský argumentuje vlivem hazardu na společnost. „Chceme rozdělit hazard do jednotlivých kategorií podle toho, jaké má sociopatické dopady. To znamená, že například videoloterijní terminály musí být úplně jinak zdaňovány než třeba sázení se stíracími losy,“ uvedl v rozhovoru pro ČT. Na hazardu je podle odborných studií v Česku závislých až 80 000 lidí. Do léčebny se ale dostane minimum z nich – pouhá 3 %.

„Chceme, aby se běžný člověk s hazardem nadále běžně nesetkával. Pokud zavítá do herny či do kasina, nechť se vyžije tak, jak chce. Nicméně není možné, aby kamkoliv člověk přijde, na něj blikaly automaty,“ říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský.


Novela z pera ministerstva financí nyní zamíří do připomínkového řízení, je tedy na samém počátku celého legislativního procesu. Poslanci nicméně už minulý měsíc poslali do druhého čtení zákon, který by měl na videoloterijních terminálech omezit maximální výši výher i vkladů, aby napříště nebylo možné prohrát statisíce za jediný večer. Předloha má současně posílit pravomoci obcí nad těmito přístroji (čtěte víc).