Transparency brojí proti volebním podvodům. Zřídila speciální web

Praha - Společnost Transparency International hodlá podrobně mapovat způsob, jakým strany financují své kampaně do podzimních voleb. Na webu transparentnivolby.cz spouští monitoring, do kterého se může zapojit také veřejnost - tím, že nahlásí volební podvody. Podle zástupců organizace hrozí manipulace hlavně na severu Čech a Moravy. Transparency kritizuje také kampaň pražského magistrátu „Víte, že…“, kterou za peníze města propaguje TOP 09.

Transparentnost financování volební kampaně bude TI sledovat především v 27 senátních obvodech a osmi největších městech - Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Hradci Králové, Olomouci a Ústí nad Labem. Místní koordinátoři v nich budou monitorovat transparentní účty kandidátů, jejich příjmy a výdaje na kampaň, ale i volební mítinky a jejich finanční náročnost. Závěrečné hodnocení pak zveřejní 25. září. 

V komunálních volbách chce TI také sledovat, zda radniční weby a městská periodika nejsou zneužívána pro politickou reklamu. V této souvislosti organizace kritizovala například „informační kampaň“, která na reklamních plochách v Praze upozorňuje na úspěchy města pod vedením TOP 09. V některých jiných zemích by podle organizace bylo nepřípustné, aby se taková kampaň hradila z městských peněz.

Sledování transparentnosti financování je podle neziskové organizace nutné vzhledem k řadě podvodů a nekalostí, které se při volbách staly v minulosti. „Už dnes máme podezření, že se v obci Karlova Studánka bude opakovat scénář z minulých voleb, kdy občané účelově přihlášení k trvalému pobytu budou mít za úkol zajistit místo v zastupitelstvu určitým kandidátům,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Petr Leyer z TI.

„V severních Čechách se pak zřejmě chystá přímé uplácení voličů v sociálně vyloučených lokalitách,“ nechal se také slyšet s tím, že v minulosti se dal jeden hlas koupit za pár stovek korun. Podobných problémů se organizace obává i na severní Moravě. I proto budou na volby ve vybraných obvodech dohlížet její zástupci.

Některé obce a města už začaly s losováním čísel politických stran na hlasovací lístky do komunálních voleb.