Foglarovo dědictví má připadnout Skautské nadaci

Praha - Vypořádání dědictví po Jaroslavu Foglarovi spěje ke konci, 15 let ho totiž brzdil soudní spor. Majetek připadl nadaci, která nese spisovatelovo jméno. Ta ale zanikla, o věcech i autorských právech tak rozhoduje likvidátor. Připadnout by měly jiné dobročinné organizaci s podobnými cíli.

Chlapecký svět popisoval Jaroslav Foglar v desítkách knih, které stále plní nejen skautské knihovny. Sám vedl nejstarší český oddíl, Pražskou dvojku, více než 60 let. Foglara tam jako vedoucího poznal taky Jiří Navrátil. 

A právě autorská práva na Foglarovo dílo jsou součástí asi třicetimilionového dědictví. Likvidátor by o něm měl rozhodnout do několika měsíců. Hlásí se o něj Skautská nadace Jaroslava Foglara, ve které působí také zástupci Prahy 3. „Skauti a skautky považují za svojí povinnost postarat se o odkaz osobnosti, která skautskému hnutí zasvětila celý život,“ říká mluvčí Junáku - svazu skautů a skautek Jitka Taussiková. 

Pokud to podle starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové dopadne s dědictvím dobře, bude nadace vypisovat programy, které budou navazovat na odkaz Jaroslava Foglara. Součástí dědictví je taky Foglarův byt na pražském Žižkově. Jaroslav Foglar tam žil od 70. let až do konce svého života. I když poslední roky trávil spíše v Thomayerově nemocnici, kde v roce 1999 zemřel. A pokud by dědictví nakonec připadlo Skautské nadaci, mohla by se přestěhovat do jeho bytu.