Hasenkopf se s Hradem nedohodl, soud o amnestii bude pokračovat

Praha – Soud o autorství amnestie prezidenta Klause a o omluvu pro právníka Pavla Hasenkopfa od současných představitelů Hradu bude pokračovat. Hasenkopf jednal s hradními právníky o mimosoudním urovnání. Nedohodli se však a těsně před termínem, kdy měl soud smír schválit, oznámili, že místo toho bude jednání pokračovat.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a po něm i prezident republiky Miloš Zeman označili Pavla Hasenkopfa jako spoluautora amnestie, kterou k začátku roku 2013 vyhlásil končící prezident Václav Klaus. Hasenkopf to odmítl a žádá od prezidentské kanceláře i Mynáře a Zemana „uvedení věcí na pravou míru“ a finanční zadostiučinění – celkem milion korun. O jeho nároku bude nadále rozhodovat soud, mimosoudní urovnání se dojednat nepodařilo. „Ač velmi blízko dohodě, nakonec se Mgr. Hasenkopf rozhodl, že nechá proces proběhnout. Nuže, v pondělí se klání uskuteční,“ oznámil právní zástupce Hradu, Mynáře i Zemana Marek Nespala. Dohodu navrhla po zahájení jednání soudkyně, chtěla ji schválit 25. srpna.

Pavel Hasenkopf oznámil, že v navrhovaném smíru měl přistoupit na to, že základem amnestie byl návrh, který skutečně připravil na žádost tehdejšího prezidentova tajemníka Ladislava Jakla. Návrh pak měl někdo další přepracovat do úplně jiné podoby. Podle Marka Nespaly by šlo o „uvedení věcí na pravou míru a doplnění informací“. Hasenkopf však takovou interpretaci odmítá. „To jednak není pravda, jednak je to nesmysl. Nikdo, kdo zná můj návrh, by tomu neuvěřil, stejně jako by neuvěřil tomu, že někdo vzal myš a udělal z ní slona,“ uvedl Hasenkopf k návrhu dohody, který odmítl.

Vratislav Mynář loni označil Hasenkopfa za „spoluotce“ amnestie, na které se podle kancléře měli podílet také Klausovi spolupracovníci Ladislav Jakl a Petr Hájek. Podobně se později vyjádřil i prezident Zeman, který upřesnil, že Klausova poradce Pavla Hasenkopfa považuje za hlavního autora kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let. Všichni tři údajní autoři odmítají, že by amnestii sepsali. Pavel Hasenkopf opakovaně uvedl, že na ní pracoval bývalý poslanec a tehdejší stážista na ministerstvu spravedlnosti Zdeněk Koudelka. K autorství amnestie se přitom hlásil pouze Václav Klaus.

Pro Hasenkopfa nejde o jediný spor, který s Hradem vede. Soudí se také kvůli propuštění bezprostředně po Zemanově nástupu. V březnu soud rozhodl, že bylo propuštění protiprávní, verdikt ale kvůli odvolání není pravomocný.

Ladislav Jakl, Zdeněk Koudelka, Pavel Hasenkopf
Zdroj: ISIFA/ČTK/ČT24

Klausova amnestie se podle údajů ministerstva dotkla více než 11 tisíc odsouzených a obviněných. Nepodmíněné tresty prominula zhruba 20 tisícům lidí, fakticky ale z věznic vyšlo jen 6 500 z nich, protože řada odsouzených vůbec nestihla za mříže nastoupit. Zastaveno bylo trestní stíhání 265 obviněných, přičemž abolice se týkala i některých velkých hospodářských kauz.

Spor o autorství amnestie:

  • 18. ledna 2013 - Lubomír Zaorálek (ČSSD) požádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím prezidentskou kancelář, aby zveřejnila, kdo se podílel na přípravě amnestie. 
  • 19. ledna 2013 - Lidové noviny napsaly, že amnestie vznikala v okruhu tří lidí: prezidentova tajemníka Ladislava Jakla, jediného právníka ve sboru interních poradců Pavla Hasenkopfa a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelky. 
  • 2. března 2013 - Klaus deníku Právo řekl, že autorem amnestie byl on sám. O rozsahu amnestie se prý radil s nejbližšími spolupracovníky a vyžádal si i odhad ministerstva, kolika lidí se dotkne. 
  • 27. dubna 2013 - Vratislav Mynář, kancléř nové hlavy státu Miloše Zemana, médiím sdělil, že autorem textu byli Ladislav Jakl, Petr Hájek a Pavel Hasenkopf. Všichni tři toto tvrzení odmítli. 
  • 1. května 2013 – Podle Hasenkopfa amnestii připravilo ministerstvo spravedlnosti. Připustil sice, že první verzi vypracoval on sám, konečná podoba amnestie však prý byla zcela jiná. Ministr spravedlnosti to odmítl.
  • 4. května 2013 - Exprezident Klaus zopakoval, že autorem amnestie byl on. Hasenkopf zveřejnil mail od Ladislava Jakla, v němž Hasenkopfa žádal „o vypracování jednoho z možných řešení amnestie“. Jakl nepopřel, že e-mail poslal. 
  • 5. května 2013 - Hasenkopf oznámil, že prezidentské kanceláři předal důkazy o autorství amnestie. 
  • 6. května 2013 - Prezident Zeman označil Hasenkopfa za jednoho ze spoluautorů amnestie. Podle Zemana se podílel zejména na kontroverzním aboličním článku. Hasenkopf naopak naznačil, že amnestii napsal Zdeněk Koudelka.
  • 29. listopadu 2013 - Hasenkopf podal žalobu na prezidentskou kancelář, Zemana i Mynáře, od Zemana žádá 300 tisíc, od Mynáře a kanceláře celkem 700 tisíc korun.