Zeman možná dorazí do sněmovny na jednání o služebním zákonu

Praha - Prezident Miloš Zeman by se mohl dostavit na jednání Poslanecké sněmovny ke služebnímu zákonu. České televizi to řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zemanovi se nelíbí, že strany z návrhu nevypustily politické náměstky. Už dříve pohrozil, že v takovém případě zákon vetuje.

„Pan prezident zastává velmi kritický názor vůči institutu politických náměstků. Předpokládá, že pokud zůstane v návrhu zakotven, mohl by zákon vetovat. Mohu prozradit, že pan prezident zvažuje možnost účasti na jednání Poslanecké sněmovny v souvislosti se služebním zákonem,“ řekl dnes České televizi prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že by prezident měl veto používat jen výjimečně. Novela služebního zákona takovým případem podle něj není. S prezidentem se plánuje setkat, pozvání na Hrad dostane zřejmě na začátku září. Koalice už ale normu upravovat nehodlá.

„Není důvod, abychom zpochybňovali dohodu mezi vládou a opozicí. A jestliže se už dohodla vláda s opozicí na takto důležitých zákonech a pokud je tady šance na to, že se zákon nebude po každých dalších volbách měnit, myslím, že by pan prezident k němu mohl přistoupit vstřícně,“ prohlásil Sobotka.

Normu dva týdny přepisovali legislativci podle kompromisu mezi vládními stranami a ODS a TOP 09. Zásadní změnou je vypuštění generálního ředitelství a přesun jeho kompetencí pod ministerstvo vnitra. Koalice konečnou podobu normy včera rozeslala opozici, poslanci se k ní vrátí ve středu.