Častěji v servisu než v terénu - policie proto shání nové offroady

Praha – Policejní prezidium chce nakoupit nová terénní auta. Doposud používané offroady dosluhují a nezvládají těžký terén. Muži zákona kvůli tomu prý často nemůžou rychle zasahovat při živelních pohromách. Dvě stě nových vozů se bude financovat z bruselské kasy - vyčleněno je na ně 152 milionů korun.

„Některé terénní vozy, které má policie v tuto chvíli k dispozici, jsou už z konce minulého století,“ říká mluvčí prezidia Jana Macalíková. A víc času než v terénu často tráví v servisu.

Vedení policie je proto chce doplnit 150 novými auty do lehkého terénu. Jedno by mělo stát 680 tisíc. K tomu policie koupí ještě 50 silnějších terénních aut - každé za milion. Ty budou mít pohon všech kol, výkon nejméně 163 koní a měly by projet čtyřicet centimetrů hlubokou vodou. „V minulosti se nám už stalo, že jsme neprojeli rozbahněnými cestami a podobně,“ argumentuje mluvčí.

Nové offroady bude policie vybírat v září. Rozhodovat se bude podle nejnižší nabídnuté ceny.

Policejní hummer
Zdroj: ČTK/Městská policie hl. města Prahy

Několik set starších služebních vozů vymění policie za nové každý rok. Celkově má k dispozici kolem osmi tisíc aut. Na silnicích jsou nejčastěji vidět stříbrné oktávie druhé generace. Na dálnicích pak postupně nové superby střídají pět let staré passaty.

A loni policie dostala dokonce dvě auta zadarmo. Pražský magistrát jí věnoval dva terénní hummery, které před šesti lety koupil pro strážníky. Tehdejší šéf městských hlídek Vladimír Kotrouš byl ale později odsouzen za korupci a podle nového vedení nejsou offroady do města potřeba.