Sucho na koupališti i v pokladně. Jak Češi trávili léto?

Letní sezona je pomalu u konce. Kdo na ni ale nebude vzpomínat v dobrém, jsou provozovatelé koupališť. Teplých dnů oproti loňsku sice přibylo, k vodě ale i tak dorazilo o třetinu míň lidí. Spokojenost naopak vládne na hradech a zámcích, a to zejména v jižních Čechách. Mezi nejnavštěvovanější památky patřil zámek v Českém Krumlově.  

Do Krumlova přitom nečekaně zhusta cestují i Češi. „Souvisí to s tím, že český návštěvník více cestuje doma než do zahraničí,“ říká vedoucí správy místního zámku Pavel Slavko. Zvýšený zájem hlásí i další hrady a zámky. Turistům se snaží vždy nabídnout něco navíc.

Mezi takové patří třeba i hrad Helfštýn pořádající prohlídky kovářských dílen. Vrchol sezony ale na Helfštýně teprve čekají. Během posledního srpnového víkendu navštíví hrad téměř 10 tisíc návštěvníků. Právě tehdy se totiž koná tradiční klání kovářů a přehlídka jejich děl: Hefaiston.

Horké dny koupalištím nepomohly

Z léta ale nemají radost provozovatelé koupališť. Nejen že návštěvnost byla malá v průběhu června, července i srpna, situaci nepomůže ani chladnější zakončení posledního prázdninového měsíce. Počet letních i tropických dnů byl přitom letos nadprůměrný. Od června teploměr v Praze nad třicet stupňů vystoupal osmnáctkrát. Brňané si tropy užili ještě o den víc. Od koupání tak lidi mohly odrazovat jedině letní přeháňky.

Vodáci si léto užili hlavně na Vltavě. Podle odhadu na ni třeba o víkendu před dvěma týdny vyrazilo přes deset tisíc lidí. Všude ale takové podmínky neměli. Např. Sázava v Krhanicích pod Týncem nad Sázavou má zhruba hladinu třiatřicet centimetrů. Podle provozovatelů půjčoven lodí a kempů jde o nejhorší sezonu za posledních jednadvacet let.

Přednost před letní koupačkou dali turisté horám. Nejnavštěvovanější na Šumavě je teď sovinec na Borových Ladech. Jen od začátku sezony tudy prošlo 65 tisíc návštěvníků. A letní období si chválí také v dalších českých horách: na nedostatek lidí si nestěžují ani Krkonoše nebo Beskydy.