Komunální volby – nejlepší termín pro konání referenda

Praha  V rámci říjnových komunálních a senátních voleb by mohl souběžně proběhnout i rekordní počet místních referend. Politici totiž sázejí na vysokou účast, která komunální volby tradičně provází. Chtějí proto nechat obyvatele hlasovat i o lokálních tématech, nejčastěji o hazardu. Na místní referenda se aktuálně připravují ve třech desítkách obcí. Na druhou stranu je v ČR nejméně dvanáct obcí, kterým se nepodařilo sestavit ani jednu volební kandidátku, a hlasovat se tam proto nebude vůbec.

Hlavním tématem podzimních referend se zřejmě stane rušení heren a kasin. O jejich vyhlášení rozhodují zastupitelstva, buďto z vlastní iniciativy, nebo na žádost občanů podloženou dostatečným počtem podpisů pod peticí. Ne všude ale vycházejí místní zastupitelstva lidem vstříc, o konání referenda proto bude v několika případech rozhodovat až soud.

Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitraVladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra:

„Výhoda to je, protože při volbách do obecních zastupitelstev je poměrně vysoká volební účast, takže potom je i vysoká účast při referendu.“


Počet místních referend v předešlých letech:
  • 2011: 10 referend
  • 2012: 20 referend
  • 2013: 26 referend
  • 2014: očekává se až 50 hlasování

Spojit lidové hlasování právě s volbami se předloni vyplatilo třeba v Plzni. K referendu tam přišlo v době konání prvního kola prezidentských voleb přes 40 % oprávněných voličů, k platnosti referenda přitom stačila alespoň 35procentní účast. Místní tak svými hlasy zastavili stavbu obchodního centra za dvě a půl miliardy korun.

Naopak v městské části Praha 8 hlasovali letos místní obyvatelé o regulaci hazardu v běžnou dubnovou sobotu. Dorazilo však pouhých 14 % voličů a referendum tak bylo neplatné. Konání samostatného referenda vyšlo radnici na 1,5 milionu korun. Spojení s volbami by část této sumy ušetřilo.

Kde se o konání referenda rozhoduje?
Zdroj: ČT24

Ve dvanácti obcích se volby nebudou konat vůbec

Šumavská obec Srní je jednou z několika obcí v zemi, kde se v říjnu hlasovat nebude. Po dvou funkčních obdobích se totiž současná starostka Ivana Pěčová rozhodla nekandidovat. A s ní chtějí z komunální politiky odejít i všichni ostatní zastupitelé.

Do čela obce s více než 250 obyvateli proto usedne úředník z ministerstva vnitra. S tím se ale zastaví veškerý rozvoj. „Mezi jeho pravomoci nepatří například nakládání s majetkem, nemůže uzavírat nové smlouvy. Musí zajistit pouze běžný řádný chod obce,“ vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra.

Měsíc po komunálních volbách musí ministr vnitra vyhlásit volby dodatečné. Ty se pak budou konat v nadcházejících devadesáti dnech. Totéž se týká dalších jedenácti obcí v České republice, kde se také nepodařilo najít dostatečný počet kandidátů.