Nečasová končí s ODS. Ani v ní být nechci, vzkazuje

Praha - Jana Nečasová (dříve Nagyová) už definitivně není členkou ODS. V otevřeném dopise předsedovi strany Petru Fialovi stáhla žádost smírčímu výboru, jež mohl rozhodnout o tom, že ve straně zůstane. Píše o tom Týden. Nagyovou již v listopadu loňského roku vyloučilo místní sdružení ODS v Praze-Zličíně. Ona ale proti tomu podala odvolání. Manžel Nečasové, expremiér a bývalý předseda ODS Petr Nečas ve straně zůstává.

Petr Fiala manželce bývalého předsedy strany Petra Nečase již na konci července doporučil, aby přerušila své členství ve straně do definitivního rozhodnutí soudů v jejích případech. Jí se ale Fialova komunikace přes média nelíbila, proto se rozhodla na Fialovu žádost reagovat obdobným způsobem. „Posíláte mi tento vzkaz prostřednictvím médií, i když jste mi mohl sdělit svoje stanovisko buď přímo, nebo prostřednictvím mého manžela,“ píše v otevřeném dopise.

„Pomíjím teď skutečnost, že jsem z ODS byla vyloučena, a nemohu tak podle stanov přerušit členství, které nemám. Nechci ale být hromosvodem a 'viníkem' politických neúspěchů ODS, ve které jsem strávila a pracovala sedmnáct let,“ uvedla v dopise Nečasová. Má za to, že nevýrazná politika současného vedení strany má být obhájena lacinou výmluvou na ní a jejího manžela, což považuje za zbabělé.

Kopnout si do ženy je projevem slabošství, vzkazuje Nagyová

„Pokud ODS nectí presumpci neviny, ani v ní být nechci. Kopnout si do ženy, která řízením osudu leží na zemi, je sice možné, ale je to projevem slabošství,“ stojí také v dopise. „Proto vám oznamuji, že stahuji svoji žádost smírčímu výboru, aby zrušil rozhodnutí místního sněmu o ukončení mého členství v ODS,“ vzkázala Fialovi.

Šéf ODS se příliš k jejímu rozhodnutí vyjadřovat nechtěl. Skrze mluvčí strany uvedl jen, že jej respektuje. „Občanská demokratická strana se musí vyrovnávat i s některými problematickými věcmi ve své minulosti, ale já vám řeknu otevřeně, mě naše minulost moc nezajímá. Já jsem přišel do ODS proto, aby měla dobrou budoucnost a tím směrem ji vedu,“ řekl ke kauze Nagyová již na konci července.

Na rozdíl od své ženy Nečas ODS neopouští. „Moje žena je samostatný a sebevědomý člověk a já její názory a rozhodnutí respektuji. V dané situaci je její krok pochopitelný. Členem ODS zůstávám, sebemrskačství a jitření ran ODS nikdy neprospívalo,“ uvedl.

Státní zástupce viní Nečasovou ze zneužití vojenské rozvědky ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády. Soud za to Nečasové (Nagyové) koncem června uložil trestním příkazem roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Zároveň má i zákaz působit ve státní správě. Žalobci ale proti rozhodnutí podali odpor, a v případu proto bude nařízeno hlavní líčení. Trest nepovažují za adekvátní.

Nečasová je stíhána spolu se svým mužem i kvůli korupci v případu tří bývalých poslanců ODS, kteří se vzdali mandátu a údajně za to přijali místa ve firmách se státní účastí. Jana Nečasová, dříve Nagyová, působila jako vrchní ředitelka Nečasova kabinetu. Policie dále podezřívá Nečasovou z podílu na vynášení informací Bezpečnostní informační služby (BIS).

Otevřený dopis předsedovi Občanské demokratické strany

Vážený pane předsedo,


dne 30. července 2014 jsem v médiích zaznamenala Vaši výzvu, abych přerušila své členství v ODS. Posíláte mi tento vzkaz prostřednictvím médií, i když jste mi mohl sdělit svoje stanovisko buď přímo, nebo prostřednictvím mého manžela. Spojení na nás oba buď máte, nebo je dostupné v Hlavní kanceláři ODS. Proto reaguji obdobným způsobem.
Nemohu sérii článků, které v té době byly zveřejněny, vnímat jinak, než jako pokus o nátlak na Smírčí výbor ODS, který měl rozhodovat o žádosti posoudit moje vyloučení z ODS. Podle mého názoru totiž členství nebylo ukončeno v souladu se Stanovami. To je standardní postup, který loni na podzim doporučila i Výkonná rada ODS.


Pomíjím teď skutečnost, že jsem z ODS byla vyloučena, a nemohu tak podle Stanov přerušit členství, které nemám. Nechci ale být hromosvodem a „viníkem“ politických neúspěchů ODS, ve které jsem strávila a pracovala sedmnáct let, přičemž už více než rok jsem soukromou osobou bez jakýchkoliv vnitrostranických ambicí. Jak z nedávných výroků některých členů vedení ODS v médiích vyplývá, jeho nevýrazná politika má být - místo v první řadě hledání nedostatků u sebe - obhájena lacinou výmluvou na mne a mého manžela. To považuji za zbabělé. Nejsem sama, kdo celou tuto kauzu, jíž musíme oba procházet, naopak považuje za zcela nepřiměřenou, vyfabulovanou a mimořádně osobně dehonestující.


Pokud ODS nectí presumpci neviny, ani v ní být nechci.
Kopnout si do ženy, která řízením osudu leží na zemi, je sice možné, ale je to projevem slabošství. Zvláště za situace nerovného zacházení se členy ODS. Jedni jsou kvůli obviněním a obžalobám v politicky motivovaných procesech z ODS pod absurdními záminkami vylučováni, jiní - v úplně stejném procesním postavení - mohou kandidovat na nejvyšší pozice.


Proto Vám oznamuji, že stahuji svoji žádost Smírčímu výboru, aby zrušil rozhodnutí Místního sněmu o ukončení mého členství v ODS.
Přeji Občanské demokratické straně úspěch, představovala významnou část mého života. Jen nevím, zda cesta k úspěchu může být lemována pokrytectvím, zbabělostí a slabošstvím.

                                                                                    Jana Nečasová