Milionový podvod v domově důchodců, policie obvinila dva lidi

Praha - Policie obvinila muže a ženu z milionového podvodu s penězi důchodkyně v domě pro seniory Petruška v Šestajovicích u Prahy. Jde o ředitelku domova a jejího bývalého přítele, na jehož účet byly údajně převáděny i některé důchody. Senioři prý v domě žili v mizerných hygienických podmínkách, kriminalisté prověřují také podezřelé úmrtí. Dvojice skončila ve vazbě, oběma hrozí osm let vězení. Žena už byla v minulosti za podvody na seniorech trestaná. 

Na případ upozornil kamarád čtyřiaosmdesátileté seniorky trpící lehkou demencí, který za ní pravidelně docházel a zjistil, že dostává upomínky, protože jí z účtu neodcházely platby. Poté přišel na to, že její účet se zhruba milionem korun byl zrušený. Po trestním oznámení policie zjistila, že ředitelka domova, sedmatřicetiletá Petra Brožová, odvezla seniorku krátce po jejím příchodu do zařízení do banky a nechala peníze převést na účet svého bývalého přítele, šestadvacetiletého Jiřího Kunčara.

Policisté Brožovou, která je podle policie organizátorkou trestné činnosti, a Kunčara jako spolupachatele zadržela koncem června a v srpnu. Oba pak poslal soud do vazby. Milion korun se nepodařilo dohledat, peníze byly odčerpané převážně platební kartou.

„Domov se navenek tvářil jako domov důchodců, ve skutečnosti byl provozován na základě oprávnění k provozu ubytovacích služeb,“ popsala kriminalistka Martina Mrňáková. Je to podle ní „rodinný podnik“, protože tam pracují převážně příbuzní Brožové, kteří zajišťují provoz i nadále. Zařízení funguje od roku 2012 a je v něm zhruba 20 míst. Kolik seniorů domovem od té doby prošlo, není podle policie zatím zřejmé. Vedení si klienty tipovalo údajně v nemocnicích, u lékařů, měli i webové stránky a letáky.

Jiří Procházka, viceprezident, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR:

  • "Oficiálních registrovaných zařízení je nedostatek, a tak se někteří jedinci snaží nelegálními službami díry na trhu vyplňovat… Nemáme představu, kolik nelegálních zařízení v Česku v současnosti působí."

Podvod nemusí být ojedinělý, policie hledá příbuzné seniorů

Policie má podezření, že na Kunčarův účet chodily důchody některých seniorů. Zatím ale prý nelze prokázat, zda byly součástí trestné činnosti, protože mohly sloužit na provoz. Krajská policie podle Mrňákové prověřuje také podezřelé úmrtí v domově. Další vyšetřovali již v minulosti, neprokázalo se ale cizí zavinění.

Kontrola Kanceláře vřejného ochránce práv zjistila, že se v domově s klienty špatně zachází, zasahuje se do jejich práv a jsou tam zavření bez jakékoliv aktivity. V domově jsou také špatné hygienické podmínky. Někteří pracovníci mají pouze základní vzdělání, přitom ale bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky. Policie případ stále vyšetřuje a hledá příbuzné seniorů, kteří se mohli stát oběťmi podvodu. 

  • Policisté také zjistili, že Brožová byla za podvod na seniorech už dříve trestaná. Společně s její sestrou ji odsoudil v letech 2011 a 2012 soud v Kolíně. „Vydávaly se za zaměstnankyně energetické společnosti a pod záminkou nedoplatku odcizily v nestřežený okamžik důvěřivým seniorům životní úspory z bytu,“ uvedla mluvčí policie Jana Rösslerová. Kriminalisté mají u Brožové další podezření a nevylučují rozšíření trestního stíhání. Za podvody je v podmínce do roku 2017. Její expřítel záznam v rejstříku trestů nemá.