Policie odhalila obchodníka s chemikáliemi, byl by z nich pervitin za miliardy

Praha - Detektivové z Národní protidrogové centrály odhalili rozsáhlý nelegální obchod s chemikáliemi určenými k výrobě pervitinu. Obvinili 41letého muže, který chemikálie ve velkém nakupoval a prostřednictvím svých obchodů pak prodával výrobcům drogy a dealerům. Kupující byli převážně Vietnamci. Látky by se daly využít na výrobu asi 3,5 tuny pervitinu, jehož hodnota na nelegálním trhu v ČR přesahuje 2,5 miliardy korun. Muži hrozí až 12 let vězení.

Video Brífink šéfa Národní protidrogové centrály
video

Brífink šéfa Národní protidrogové centrály

Podle protidrogové centrály jde svým rozsahem a dopadem na nelegální produkci pervitinu o nejvýznamnější případ v historii Česka. „Česko čelí od roku 2008 nárůstu průmyslové výroby metamfetaminu, zejména z polských léčiv a chemikálií české i zahraniční provenience,“ konstatoval ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.  

Zadržený Čech byl obviněn z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a v případě odsouzení mu hrozí až 12 let vězení. Současně bylo zahájeno trestní stíhání firmy, jejímž prostřednictvím muž chemikálie prodával. Hrozí jí peněžitý trest, propadnutí majetku a zrušení. „Je to první případ, kdy je v Česku v drogové souvislosti stíhána firma,“ podotkl Frydrych.

Policistům se během vyšetřování podařilo odhalit nelegální prodej nejméně 4,1 tuny jódu a 2,4 tuny červeného fosforu. Pro výrobu jednoho kilogramu pervitinu je potřeba zhruba 1,4 kilogramu jódu a 0,4 kilogramu červeného fosforu.

Policie muži zabavila miliony i luxusní auta

Při samotném zadržení muže policisté zajistili deset kilogramů pseudoefedrinu, tři kilogramy pervitinu, 750 kilogramů jódu, zhruba stejné množství červeného fosforu, dále toluen či aceton. Šlo o velký objem nestabilních látek, a tak při jejich zajišťování museli pomáhat hasiči. Polisté dále muži zabavili šest milionů korun v hotovosti, 4,7 milionu korun ve směnkách a pět luxusních osobních automobilů. 

Celá operace s názvem Jitka byla zahájena zhruba před rokem a policisté postupně rozplétali celou síť od odběratelů přes distributory po výrobce. Odhalila celkem pět velkokapacitních laboratoří v Karlovarském, Ústeckém, Sředočeském kraji a Praze, kde se z těchto chemikálií vyráběly drogy. Přímí výrobci pervitinu jsou stíháni v oddělených trestních řízeních.

Tyto velké laboratoře většinou uspokojují poptávku v česko-německém pohraničí. „Nález tak bude mít dopad především na vývoz drog do Německa,“ konstatoval národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. V Česku je totiž trh mnohem více fragmentovaný - tuzemské uživatele zásobují tisíce laboratoří, které produkují menší množství drog - a policie tak není schopná většího zásahu, jako je tento. Podle Vobořila je tak důležité se zaměřit na prevenci a snížit poptávku - pak by se snížila i nabídka. 

  • Výroční zpráva Národní protidrogové centrály za loňský rok upozorňuje na to, že drogové podsvětí ovládly hlavně zločinecké skupiny z Vietnamu, jež se odklánějí od pěstování konopí a aktivity přesouvají právě k výrobě pervitinu. Gangy podle policie vyrábějí pervitin zejména v příhraničních oblastech, kde se zvyšuje poptávka od zahraničních uživatelů drog.