Policie zasahovala v ERÚ, zřejmě kvůli licencím pro dvě elektrárny

Jihlava/Ostrava – Na pracovištích Energetického regulačního úřadu v Jihlavě a Ostravě zasahovala protikorupční policie. Podle mluvčího úřadu si policisté odnesli některá elektronická data i papírové dokumenty. Nikoho nezadrželi. Co přesně hledali, však není známé, protikorupční policie to nechce upřesnit. Mluvčí ERÚ Pavel Chvojka České televizi řekl, že zásah může souviset s licencemi pro dvě solární elektrárny: Saša–Sun a Zdeněk–Sun. Někteří zaměstnanci úřadu včetně jeho šéfky Aleny Vitáskové kvůli nim čelí obžalobě. ERÚ ale tvrdí, že licence byly vydané oprávněně. Chvojka proto označil zásah za skandální.

Policisté zasahovali v centrále ERÚ na Masarykově náměstí v Jihlavě a na dislokovaném pracovišti v Ostravě-Třebovicích. Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej pouze uvedl, že policisté v obou budovách prováděli „určité úkony trestního řízení“. „K zadržení žádné osoby nedošlo, nicméně více informací v tuto chvíli poskytovat nebudeme,“ oznámil mluvčí. Dodal, že více bude moci sdělit až v příštích dnech. V průběhu policejní akce byly budovy uzavřeny, v Ostravě nemohl vstoupit ani muž mířící pouze do podatelny.

Někteří zaměstnanci úřadu – včetně jeho šéfky Aleny Vitáskové – jsou obžalováni v souvislosti s údajnými podvody při získání licencí pro dvě fotovoltaické elektrárny. Žalobce odkazuje na e-mailovou korespondenci, podle které měla ředitelka úřadu „přivřít oči“ nad vydáním podezřelých licencí dvěma solárním elektrárnám Saša–Sun a Zdeněk–Sun, které patří synům podnikatele Zdeňka Zemka. Vitásková však trvá na tom, že to, z čeho ji žaloba viní, „neudělala a udělat nemohla“. K dnešní razii se nechtěla vyjádřit.

Chvojka: ERÚ si bude stěžovat na vládě a všude, kde to půjde

Mluvčí ERÚ Pavel Chvojka načasování policejního zásahu kritizoval. „Osobně považuji za velice zvláštní, že příští týden má pokračovat soud, ve kterém je spoluobžalována i paní předsedkyně (Alena Vitásková) a tento týden se rozjíždí další policejní akce,“ řekl.

Podle Chvojky navíc dospěl ERÚ po čtyřech letech prověřování k tomu, že licence byly na obě elektrárny vydané oprávněně. „Státnímu zástupci se to nelíbilo, tak prohlásil, že je to trestný čin a dnes si přišli pro dokumenty, aby toto naprosto skandální vměšování do správního řádu nejak podpořili,“ řekl České televizi s tím, že si ERÚ bude stěžovat na vládě. „Budeme si stěžovat, kde to půjde, protože takto už zde žádný úředník za chvíli nerozhodne o ničem, protože jakkoliv rozhodnete, tak na vás přijde policie,“ uzavřel.