Stav přehrady Šance je rizikový. Povodí chystá zásadní rekonstrukci

Ostrava - Povodí Odry v Moravskoslezském kraji chystá do roku 2020 desítky protipovodňových opatření a staveb za 6,5 miliardy korun. Vedle přehrady v Nových Heřminovech patří k největším rekonstrukce beskydské nádrže na pitnou vodu pro Ostravu Šance na řece Ostravici. Bude stát 735 milionů. Její současný stav podle odborníků přináší regionu značné riziko.

Velkou rekonstrukci, která potrvá do roku 2018, čeká od příštího roku údolní nádrž Šance na řece Ostravici v Beskydech. Že je více než nutná, vyplývá z dokumentu ministerstva zemědělství. Předložilo ho v červnu vládě, když jednala o penězích na tuto stavbu. Podle expertů, kteří stav nádrže pro ministerstvo posuzovali, hrozí při povodních přelití hráze a sesuv do údolí pod přehradou. Už delší dobu tam probíhají přípravné práce, kvůli kterým je v přehradě snížená voda.

„Tato omezení limitují všechny zásadní funkce nádrže, mezi něž kromě ochrany měst na Ostravici a Odře před velkou vodou patří také zásobování pitnou vodou pro přibližně půl milionu obyvatel. Při snížené hladině je ohrožena spolehlivost dodávek i jakost vody v nádrži,“ uvádí ministerští odborníci. Stav vodního díla je podle nich značným potenciálním nebezpečím pro hustě osídlené území pod ním, pro průmyslové podniky i infrastrukturu nadregionálního významu.

Odtok z hráze se rekonstrukcí zvýší na dvojnásobek současného stavu. Podle Povodí Odry to bude srovnatelné například s moderními nádržemi ve Švýcarsku. „Důležité je, že při extrémním přítoku, když přehrada už bude vlastně naplněná, se díky znásobení odtoku nepřelije vrchem a nedojde k jejímu poškození,“ popisoval mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Jeseník nad Odrou se dočká úprav zrádné Luhy

Před další katastrofou by měly ochránit připravovaná protipovodňová opatření například Jeseník nad Odrou na Novojičínsku. Povodeň v roce 2009, které přišla z hodiny na hodinu, tam spláchla desítky domů, zničila cesty a mosty, tři lidé zemřeli. Koryto zrádné říčky Luha vodohospodáři konečně výrazně prohloubí a rozšíří. Chystá se také stavba dvou mostů, které budou počítat s možným zvýšením hladiny. Přípravy jsou ve finální fázi. „Dnes je tok zprůchodněný na pěti až desetiletou vodu. Po úpravách bychom se mohli dostat na padesátiletou až stoletou,“ věří starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček. Dodal, že projekt je hotový. Zbývá domluvit se s lidmi, kteří mají k záměrům připomínky.

Mezi již dokončené patří stavba suché hráze v Ostravě-Koblově na Antošovickém potoce, která má tuto část města chránit před stoletou vodou. Další stavby chystá Povodí Odry do roku 2020 na dvaceti pěti místech Moravskoslezského kraje.