Krize na Ukrajině: Sobotka volá po diplomacii, Zeman připustil tvrdší sankce

Praha/České Budějovice – Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že by sankce proti Rusku mohly přitvrdit. Ovšem pouze v případě, že by se prokázala aktivní účast ruských vojáků v bojích na východě Ukrajiny. To předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) by řešil válku na Ukrajině spíše diplomatickou cestou. Na mimořádném summitu v Bruselu proto hodlá vyzvat členské země k novému jednání s Ruskem.

„Myslím, že pokud by se prokázalo, že jde skutečně o ruskou invazi, a toto podezření sílí každým zvyšujícím se počtem údajných ruských vojáků na Ukrajině, pak by samozřejmě byla na místě tvrdší opatření,“ prohlásil prezident Miloš Zeman.

Kromě hospodářských sankcí by mohla Česká republika podle hlavy státu také zvýšit vojenskou přípravu. Již nyní se české stíhací letouny podílí na ochraně vzdušného prostoru pobaltských zemí. Česko by rovněž mohlo posílit svou účast na vojenských cvičeních spojenců. „Může být společná účast na cvičeních, ať už v Polsku, Rumunsku nebo kdekoliv jinde. Těch forem je celá řada,“ nastínil prezident.

Zeman reagoval na nejnovější vývoj ukrajinské krize poté, co se zúčastnil setkání předsedů místních organizací Strany práv občanů. Ta oficiálně zahájila kampaň pro podzimní senátní a komunální volby. Při této příležitosti popřál prezident partaji, která dřív nesla v názvu jeho jméno a jejímž je čestným předsedou, mnoho úspěchů.

Sobotka: Válka na Ukrajině je příliš blízko Česku

Premiér české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) na rozdíl od hlavy státu uvedl, že válka na Ukrajině by se měla řešit diplomatickou cestou, tedy novým jednáním s ruskou stranou. „Jsem tou situací velmi znepokojen. Na Ukrajině probíhá válka, která je příliš blízko České republice. Je to rovněž válka, která je příliš blízko Evropské unii a nejsem spokojen s tím, jakým způsobem probíhají jednání mezi EU a Ruskem o řešení této situace,“ řekl Sobotka.

Problematika Ukrajiny se prý dostala do nepříjemné spirály eskalace násilí a sankcí. „Chci vyzvat k tomu, abychom cestu ven z této spirály hledali pomocí diplomacie. Ještě než se Evropa rozhodne pro nové sankce, musí podle mého názoru proběhnout jednání mezi představiteli EU a Ruska o řešení krize na Ukrajině,“ míní premiér, podle kterého se dosavadní strategie Bruselu „nezdá jako příliš úspěšná“. „Já jsem si nevšiml, že bychom čehokoliv dosáhli,“ podotkl ministerský předseda.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: Pavel Němeček

Sobotka rovněž kritizoval páteční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který varoval západní mocnosti před tím, aby si zahrávaly s jadernou velmocí (celá zpráva). „Tato slova vedou opět pouze k eskalaci napětí. Není to žádný pozitivní signál ani ukázání cesty, po níž se vydat,“ je přesvědčen Sobotka. Připomněl první světovou válku, která začala před 100 lety – tehdejšímu střetu prý předcházela podobná prohlášení a ultimáta. „A následně z toho vznikl obrovský konflikt,“ varoval premiér.

Předseda vlády přišel se svým prohlášením na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích, kde byly zahájeny národní dožínky. Z letiště v Plané u Českých Budějovic se odpoledne přesunul přímo do Bruselu na summit EU, který se bude zabývat vývojem na Ukrajině.

Barroso: Možná se blížíme k bodu, odkud nebude návratu

Konflikt si podle OSN vyžádal už skoro 2 600 obětí. NATO tvrdí, že na východní Ukrajině operuje více než tisícovka ruských vojáků, kteří s tanky a obrněnci dobytím Novoazovska otevřeli novou frontu bojů na jihu Doněcké oblasti. Moskva nadále popírá jak nasazení svých vojáků, tak dodávky výzbroje separatistům (více zde).

Možnost rozšíření protiruských sankcí zmínili po společném jednání také ukrajinský prezident Petro Porošenko a předseda Evropské komise José Barroso. „Vidíme je jako odpověď na eskalaci, kterou jsme si nepřáli. A doufám, že nastanou podmínky pro skutečnou politickou a diplomatickou snahu nalézt řešení,“ poznamenal Barroso, podle kterého je situace vážná a dramatická. „Možná se blížíme k momentu, odkud už nebude návratu. Věřím, že stále není příliš pozdě k nalezení politického řešení,“ dodal šéf komise.