Jourová po debatě s Junckerem cítí šanci na zisk preferovaného resortu

Praha/Brusel - Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová se setkala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Nedozvěděla se, jaké portfolio bude mít na starosti – rozdělení oblastí mezi komisaře oznámí Juncker až příští týden – Jourová je však přesvědčena, že má šanci získat některou z těch, které preferuje. Bruselského úřadu by se měla dosavadní česká ministryně pro místní rozvoj Jourová ujmout v listopadu.

Video Jourová před schůzkou s Junckerem: Moje sebevědomí trvá
video

Jourová před schůzkou s Junckerem: Moje sebevědomí trvá

„Jeanu-Claudu Junckerovi se chci představit jako profesionálka, přesvědčená Evropanka, jako pracovitý člověk, pro kterého je čest být vyslán českou vládou pracovat do Bruselu,“ řekla ministryně pro místní rozvoj před podvečerní půlhodinovou schůzkou s novým šéfem EK. Naděje, že by se již Věra Jourová dozvěděla, co bude mít v komisi na práci, však vyzněly naprázdno. Konkrétní portfolio se Jourová dozví spolu s dalšími novými komisaři až příští týden. Je však přesvědčena, že má naději získat některou z oblastí, o které má největší zájem. „Snažila jsem se pana Junckera přesvědčit, že jsem profesionálka, která bude tvrdě pracovat a bude nezávislou komisařkou, jež zvládne svoje portfolio,“ uvedla po schůzce.

Česká republika usiluje primárně o oblast regionálního rozvoje, kde si je kandidátka z hnutí ANO „jistá v kramflecích“. Stejnou oblast sice žádá i Rakousko, navrhuje ale mužského kandidáta Johannese Hahna a Juncker do svého týmu shání ženy. „Problém s nedostatkem žen v komisi je vážný. Říkal, že stojí o kvalifikované ženy a že to je můj případ,“ poznamenala Věra Jourová. Dodala, že v „souboji“ s Rakouskem jí navíc hraje do karet nepsané pravidlo, že se eurokomisař nemá dvakrát ucházet o stejný post – což přitom je Hahnův případ. Uspokojivou alternativu by však pro Prahu představoval post eurokomisařky pro dopravu, průmysl nebo regulaci.

O novém šéfovi MMR chce mít Jourová jasno v řádu dní

Stávající ministryně pro místní rozvoj současně s čekáním na portfolio skládá svůj tým pro Evropskou komisi. Do Bruselu si vezme svého prvního náměstka z ministerstva Daniela Brauna, dosavadní mluvčí Radku Burketovou a ředitelku kabinetu Janu Ševčíkovou. Z pěti zahraničních kandidátů vybírá také šéfa svého evropského kabinetu: „Musí to být především manažer, univerzální profesionál, který rozumí životu bruselských institucí, práci v komisi, někdo se zkušenostmi.“

Aby ovšem v Berlaymontu skutečně zasedla, potřebuje nejen Junckerův souhlas, ale i souhlas europoslanců – pověstné „grilování“ ji čeká na přelomu září a října.

O svém ministerském nástupci by potom chtěla mít jasno v řádu dní, navrhuje současnou náměstkyni Kláru Dostálovou: „Budu ji prosazovat, znám ji léta, vím, co umí, byla by zárukou kontinuity. Rozhodnutí chci co nejdřív, protože vzhledem k náročnosti přípravy na veřejné slyšení (před europoslanci) bych potřebovala vybrané osobě předávat agendu.“