ÚAMK: Vybržďování nebo neslušná gesta zažil na silnici téměř každý

Praha – Agresivita za volantem je na českých silnicích takřka všudypřítomná. Vyplývá to z ankety, kterou uspořádal Ústřední automotoklub (ÚAMK) a zabývala se různými projevy nevhodného chování na silnicích. S agresivitou se setkalo přes 90 procent respondentů, více než polovina přiznala, že za volantem sama agresivní bývá.

Zhruba devět z deseti řidičů má za sebou podle ÚAMK nepříjemnou zkušenost s agresivním řidičem, současně se však 57 procent řidičů občas samo neovládne a je agresivní, vyplývá z letní ankety, kterou provedl ÚAMK prostřednictvím sociálních sítí. V některých případech šlo o vybržďování, jindy například o gestikulaci. Mezi agresivní projevy zařadil automotoklub také nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. „Řidiči na dálnicích většinou ani nevědí, jaká bezpečná vzdálenost je,“ podotkl však mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Za obzvlášť špatné zjištění považuje automotoklub vysoké množství lidí, kteří přiznávají, že se na silnicích chovají agresivně – je jich více než polovina. „Toto číslo nás překvapilo. Předpokládali jsme, že to bude spíše naopak, že se nedostaneme do půlky,“ uvedl Petr Vomáčka. Dodal, že často má na chování řidiče vliv i spolujezdec.

Ke zlepšení chování na silnicích by podle oslovených řidičů mohla přispět změna zákonů. Pouze 2,5 procenta si myslí, že je legislativa dostatečná. Naopak dvě třetiny míní, že současná legislativa agresivní chování nedostatečně postihuje.