Služební zákon chce vláda ještě jednou probrat s opozicí

Praha – Přestože vládní strany tvrdí, že není důvod ustoupit prezidentovu požadavku na vypuštění paragrafu upravujícího počet náměstků dosazených ministrem ze služebního zákona, není záležitost ještě uzavřena. Koalice chce ještě jednat s opozičními stranami o pozměňovacích návrzích. Mezi nimi je i návrh, který odpovídá požadavku Miloše Zemana na vypuštění zmínky o náměstcích. Před večerním setkání s prezidentem však předseda vlády Bohuslav Sobotka zopakoval, že v zákoně zůstávají dva druhy náměstků včetně tzv. politických, po schůzce připustil, že v zákoně mohou nastat drobné změny, pohledy obou politiků se však podle premiéra stále liší.

Video Události: Koalice ještě svolá jednání, dohodu ale měnit nechce
video

Události: Koalice ještě svolá jednání, dohodu ale měnit nechce

Přestože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes opakovaně prohlašoval, že s ohledem na dohodu uzavřenou s částí opozice nechce znění zákona o státní službě měnit, a k podobnému závěru nakonec došel i předseda ANO Andrej Babiš, podle kterého si ministr „může přivést jednoho dva“ náměstky, prezidentova hrozba vetem nedává vládním politikům spát. Miloš Zeman v projevu v Poslanecké sněmovně zdůvodnil chystané veto tím, že služební zákon přesně určuje maximální počet tzv. politických náměstků, které jmenuje sám ministr – na rozdíl od sekčních náměstků dosazovaných na delší funkční období vládou.

Podle informací ČT chce koalice během týdne svolat ještě jedno jednání sněmovních stran. Chce projít jednotlivé pozměňovací návrhy, ke kterým resort vnitra připravil analýzu. V úterý přitom upozornil předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura, že předložil pozměňovací návrh ve smyslu požadavku Miloše Zemana – na zrušení politických náměstků. Premiér Sobotka před večerní schůzkou s prezidentem zdůraznil, že dohodu na podobě zákona nechce měnit, po ní však připustil drobné úpravy. S prezidentem se o tom bude ještě snažit mluvit, dodal.

Prezident ve sněmovně kritizoval hned několik částí služebního zákona, zejména způsob jmenování odborných náměstků vládou na návrh příslušného ministra – původně tak mělo činit generální ředitelství státní služby, které však ostře odmítala opozice a hrozila kvůli němu obstrukcemi při schvalování zákona. Chystané veto však Miloš Zeman zdůvodnil výhradně paragrafem 174 o počtu náměstků.

Podle předsedy legislativní rady vlády a ministra bez portfeje Jiřího Dienstbiera i dalších politiků bude vypuštění paragrafu znamenat, že ministři budou moci jmenovat libovolný počet tzv. politických náměstků – protože služební zákon jejich funkci nezavádí, ale naopak omezuje. Zeman přesto na vypuštění paragrafu trvá – a to přesto, že jeho cílem zřejmě není zvýšení možného počtu politických náměstků, nýbrž jejich úplné zrušení, protože jako takového náměstka lze podle jeho slov zaměstnat „každého blbce“. O politických náměstcích se Zemanem ještě v úterý večer jednal místopředseda sněmovny Jan Bartošek, po schůzce však řekl, že prezidentovo stanovisko zůstává neměnné.

SLUŽEBNÍ ZÁKON: Současná předloha vzešla z dohody vládní koalice s pravicovou opozicí. Sněmovna by dnes měla poslat normu s touto úpravou do závěrečného schvalování, jež by se mělo uskutečnit v půlce přespříštího týdne. Ve sněmovním systému se již objevila řada dalších pozměňovacích návrhů. Nejnovější verze předpokládá, že většinu pravomocí generálního ředitelství státní služby převezme ministerstvo vnitra, kde vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Novela přináší i další změny. Státní správa by se například měla více otevřít i pro lidi z jiných sfér, což byl taky jeden z požadavků pravice.