Regionální politika asi Jourové unikne, místo ní má řídit vesmír

Praha - Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová by v Evropské komisi mohla spravovat oblast dopravy a vesmíru - s informací přišel server EurActiv na základě dokumentu, který údajně pochází z kanceláře designovaného předsedy Komise Jeana-Claudea Junckera. „Pan předseda Juncker mi řekl, že nemá portfolia ještě pevně rozhodnutá, takže mi žádné nesdělil,“ komentovala zjištění Jourová. „O dopravě jsme se takřka nebavili,“ dodala. Kandidátka hnutí ANO by se tak nestarala o regionální politiku, o kterou Česko dlouhodobě usiluje. Tato oblast by podle listiny připadla Chorvatsku.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker už má v ruce kompletní seznam kandidátů na komisaře Evropské unie. Jako poslední země dnes svou uchazečku o funkci v čele společenství nominovala Belgie. Belgie navrhla do Evropské komise jako svou zástupkyni evropskou poslankyni Marianne Thyssenovou. Připojila se tak k šesti dalším členským zemím, které vyslaly do Bruselu ženy. Kromě České republiky jsou to také Bulharsko, Dánsko, Slovinsko a Švédsko. Italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová bude v komisi zastávat post šéfky diplomacie.

Junckerovi vadí málo žen v komisi

Předseda Juncker by tak mohl mít problém se schválením komise v Evropském parlamentu. Ten dal už dříve najevo, že se nesmíří s nižším počtem žen v komisi, než tomu bylo doposud. Lucemburčan Juncker jich chtěl původně dokonce více. V odstupující Barrosově komisi působilo žen devět.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/PA/Kirsty Wigglesworth

Doprava a vesmírná politika se pro Jourovou potvrdí až příští týden

Česká zástupkyně Jourová, která se s Junckerem setkala ve středu, by se podle serveru EurActiv měla stát eurokomisařkou pro dopravu a vesmírnou politiku. Oblast evropských fondů, o kterou původně usilovala, údajně připadne současnému chorvatskému komisaři pro spotřebitelskou politiku Nevenu Mimicovi. „Doprava byla jako druhá na seznamu, a když se podívám na ta portfolia, tak doprava je ještě o něco silnější než regionální rozvoj,“ podotkla Jourová.

Sám Juncker chce definitivní rozdělení resortů zveřejnit až příští týden. Kandidáti pak ještě musí podstoupit debatu v Evropském parlamentu, takzvané grilování. To by mělo začít prý o týden později, než bylo původně plánováno, tady až 29. září. Trvat bude pravděpodobně do 9. října.