Odvolací soud vrátil Kovandu, Páleníka i Pohůnka do justičního soukolí

Praha – Pražský městský soud vrátil k novému projednání případ exšéfů Vojenského zpravodajství Milana Kovandy, Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšší instance tím přebila dřívější rozhodnutí obvodního soudu, který stíhání zastavil, resp. postoupil ministerstvu obrany. Žalobci viní trojici zpravodajců ze zneužití vojenské rozvědky v kauze Jany Nagyové.

O rozhodnutí Městského soudu v Praze dnes informovala jeho mluvčí Markéta Puci. Soudkyně Jarmila Löffelmannová podle ní rozhodla usnesením v neveřejném jednání ve středu. „Rozhodnutí soudu prvního stupně se ruší a vrací se k novému projednání,“ dodala bez dalších podrobností.

Pohůnek čelí obžalobě pro zneužití pravomoci úřední osoby a pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku. S ním a s generály Páleníkem a Kovandou se měla Jana Nečasová (dříve Nagyová) domluvit na sledování tehdejší manželky premiéra Radky Nečasové.

Obvodní soud pro Prahu 1 v červnu zastavil u Pohůnka trestní stíhání a případ zbylých dvou předal k posouzení ministerstvu obrany; to mělo řešit případné kázeňské provinění. Soudkyně Helena Králová současně s tím uznala Janu Nečasovou vinnou ze zneužití Vojenského zpravodajství a udělila jí roční podmínku. Státní zastupitelství i obhájce podali proti rozhodnutí odpor, a Nečasovou tak čeká hlavní líčení.

Video Případ zneužití vojenské rozvědky míří k novému projednání
video

Případ zneužití vojenské rozvědky míří k novému projednání