ODS zahájila kampaň. Kultura špičatých bot skončila, slibuje Fiala

Praha – Občanští demokraté se sešli na mimořádném kongresu v pražském Karlíně, a zahájili tak kampaň před říjnovými senátními a komunálními volbami. Volby do obecních zastupitelstev jsou pro ODS do značné míry klíčové, neboť síť starostů je její poslední výraznou mocenskou pozicí, kterou si během svého politického pádu ještě dokázala udržet.

V ODS skončila kultura špičatých bot, nejsme bratrstvo, krysy opustily loď nebo výrok: „Nebát se a nekrást je jeden z nejcitovanějších výroků prezidenta Masaryka. V ODS se už rozhodně nekrade, není ani co, tak teď je potřeba se ještě nebát.“ Těmito slovy zahájil předseda občanské demokracie Petr Fiala mimořádný kongres, který má straníky motivovat před nadcházejícími volbami. O složení třetiny Senátu a městských zastupitelstev se rozhodne už v polovině října.

Fiala vyzval všechny členy, kteří vynášejí vnitřní informace, slouží jiným stranám nebo poškozují dobré jméno strany, aby ODS urychleně opustili. Zároveň upozornil na to, že proces vnitřní reformy partaje, jejíž preference se v posledních měsících pohybují v jednociferných číslech, ještě zdaleka není u konce; chce sjednotit volební a jednací řády strany, posílit pravomoc vedení zasahovat v případech, kde dochází k poškozování jména ODS, a posílit podíl členů na rozhodování. Posledním zmíněným záměrem částečně stínuje sociální demokracii, která o tomtéž rozhodla v nedávném referendu.

V podzimních volbách chce strana upozornit hlavně na administrativní zátěž, kterou stát nakládá na starosty. Po ztrátě všech svých mocenských pozic korunované pádem vlády loni v létě totiž právě síť starostů představuje pro občanské demokraty záchranný pás. Strana navíc obhajuje více než pět tisíc zastupitelských pozic, zatímco v Senátu jí jde o pouhá tři křesla. Občanští demokraté proto spustili i web Úklid byrokracie, na kterém mohou lidé hlásit svoje zkušenosti se zbytečným papírováním. Strana slibuje, že se pokusí takové případy odstranit.

Video Fiala vyzval ODS, aby přestala řešit špatnou minulost
video

Fiala vyzval ODS, aby přestala řešit špatnou minulost

Fiala nastoupil na soundtrack Hvězdých válek a opřel se do Bruselu

Fiala, kterého dnes při cestě na pódium doprovázelo ústřední hudební téma z Hvězdných válek, ve svém projevu také kritizoval současnou vládu, její postoj k podnikatelům a počínání v zahraniční politice. Výhrady měl také k Andreji Babišovi („Jeho voliči si myslí, že je bezpečnější, když je ministr financí hodně bohatý. Naši voliči si myslí, že je lepší, když je předseda jejich strany hodně inteligentní.“), k politice Bruselu, přemíře kontrol a velkému množství reforem. „Nemoc reformismu je šílená a vždycky to jde proti lidem,“ poznamenal Fiala, jehož více než hodinový projev byl opakovaně přerušován potleskem a smíchem.

ODS podle svého předsedy musí být především hlasem obyčejných lidí, kteří pracují a starají se o druhé. Jestli má někoho poslouchat, tak své zklamané voliče. „Zklamaný volič je pro politika nejlepší učitel,“ míní. Méně by se podle něj měla strana starat o problémy, jakým je například právo někoho nosit šátek, který je znamením kultury, „která nás ohrožuje“.

ODS podle svého předsedy prošla vleklou krizí, opustila svůj pravicový program a nechala se místy ovládat těmi, které zajímal jen ekonomický prospěch. Důsledkem této éry je řada problémů, se kterými se nyní potýká.

Petr Fiala: „Zvedněme hlavu, nechoďme jako ovce na porážku, přestaňme se litovat. Není pravda, že budeme čistší, pokud si budeme stále sypat popel na hlavu. Nemohu změnit minulost ODS. Zajímá mě budoucnost. To je jediné řešení pro ODS.“


Vybrané programové priority ODS:

  • Zjednodušení daňového systému a zrušení daní, na kterých stát získá méně nebo nepatrně více, než kolik stojí jejich výběr a správa (např. daň z nabytí nemovitosti, dědická daň či silniční daň).
  • Zachování jedné sazby daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent.
  • Snížení základní sazby DPH a postupné sjednocování sazeb na úroveň 15 procent.
  • Snížení povinných odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění zaměstnanců z 25 procent alespoň na 21,5 procenta.
  • Zachování a neomezování výdajových paušálů živnostníků.
  • Roční daňové zvýhodnění pro všechny začínající podnikatele.
  • Dávky v nezaměstnanosti a zejména dlouhodobě pobírané sociální dávky podmíněny pracovní aktivitou. Nečinnost a nezájem o práci by měly být trestány nižším příjem.

Přehled všech programových priorit najdete zde.