Za pád mostu ve Vilémově hrozí viníkům až 10 let vězení

Vilémov Čtvrteční zřícení mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku vyšetřují kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Případným viníkům tak hrozí tři až deset let vězení. V době neštěstí bylo pod opravovaným mostem šest dělníků pracujících pro stavební firmu Bögl & Krýsl. Čtyři lidé v sutinách zemřeli, jeden byl zraněn lehce. Vážně zraněný slovenský dělník, který byl vyproštěn ze sutin, je podle lékařů mimo ohrožení života.

„Kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování zahájili ve věci úkony trestního řízení,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Za tento trestný čin však není možné stíhat právnické osoby, v tomto případě stavební společnosti, ale jen konkrétní lidi. Žádný člověk zatím obviněn nebyl, doplnila mluvčí. Mezi mrtvými jsou podle policie tři Češi a jeden Slovák, přežili dva muži ze Slovenska.

Vážně zraněný dělník, který byl vyproštěn ze sutin mostu ve Vilémově, je podle lékařů mimo ohrožení života. Jeho stav se zlepšil: stále je sice vážný, ale stabilní, uvedl Jaroslav Malý, lékařský náměstek hradecké nemocnice.

Sedmačtyřicetiletého Slováka se záchranářům podařilo vyprostit po čtyřech hodinách. V nemocnici ho nejdřív lékaři udržovali v umělém spánku. Od pátku je při vědomí a reaguje. Nemůže mluvit, protože je stále napojen na umělou plicní ventilaci, která už ale je na nízkých hodnotách. „Když má někdo, lidově řečeno, rozlámanou pánev a čekají ho další rekonstrukční operace, tak se nedá říci, že stav je dobrý. Ale z hlediska života se nezdá, že by ho to teď mohlo ohrozit,“ řekl náměstek.  

Snímek pořízený asi tři hodiny před neštěstím
Zdroj: Krimireport.cz

Oprava mostu byla hlavním tématem v obci už několik týdnů a místní si stavbu pravidelně fotili. Poslední snímek byl pořízen jen asi tři hodiny před neštěstím. Josef Cízler ani jeho sousedé nedovedou pochopit, kdo a proč na téměř odkopaný most, který byl jen lehce podepřen kůly, pustil dvacetitunový bagr.


Údaje o totožnosti zahynulých dělníků dostala policie od stavební firmy. Zemřelé by ještě měli identifikovat rodinní příslušníci nebo někdo známý. Policisté už kontaktovali tři české rodiny dělníků, kteří pravděpodobně pod sutinami zahynuli. Prý nejsou z Vysočiny.   

Neštěstí ve Vilémově se stalo na silnici II/345, která je kvůli opravám uzavřena. Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve čtvrtek odpoledne. Na místě zasahovalo kolem 70 hasičů, 25 policistů a záchranáři. V pátek odpoledne předala policie staveniště zpět stavebnímu konsorciu M – Silnice a Strabag. „Firmy to místo už oplotily a zabezpečily,“ řekl vilémovský starosta Jiří Lebeda. Zřícený most si teď zřejmě prohlíží statik a zástupci stavebních firem.   

Zřícený most ve Vilémově opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska. Firma se ale distancuje od odtěžování zásypu mostu, což mohlo být podle statiků příčinou neštěstí. Podle údajů kraje opravu silnice navazující na most zajišťuje společnost Strabag.