Na západě a jihu Čech hrozí silné bouřky

Praha – Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou odpoledne zasáhnout západ a jih Čech. Déšť může ojediněle zatopit níže položená místa, například sklepy. Varování meteorologů platí do 21:00. Silný déšť už způsobil komplikace v Tachově, kde zaplavil střechu prodejny Albert. Kvůli tomu spadly stropní podhledy uvnitř prodejny a evakuováno muselo být přes 30 lidí.

Málo pohyblivé bouřky místy vznikají zejména v horských oblastech, v krátké době tam proto může napršet přes 30 milimetrů vody, na Tachovsku to bylo 40 milimetrů. Varování meteorologů s nízkým stupněm nebezpečí platí pro Plzeňský a Karlovarský kraj, většinu Ústeckého a západní část Jihočeského kraje do dnešních 21:00. „V následujících hodinách předpokládáme pokračování bouřkové činnosti a její částečné rozšiřování do dalších oblastí severních, západních a jižních Čech,“ uvedl ČHMÚ. Večer se podle předpovědi mají bouřky rozpadat.   

V Tachově přívalový déšť zatopil střechu prodejny. „Ucpaly se svody a voda se dostala, kam neměla. Prodejna je uzavřena a čeká se na příjezd statika. Při události nebyl nikdo zraněn,“ informoval důstojník hasičů Plzeňského kraje Michal Pathy. Podle něj ale nejde o nic dramatického. Vedle toho zasahovali hasiči ve městě i u dalších pěti událostí - převážně čerpali vodu ze zatopených objektů.  

Přívalový déšť způsobil komplikace také na železnici, voda totiž zaplavila prostranství před nádražím Vysoká Pec u Nejdku a valila se přes železniční trať na silnici. Hasiči museli část vody odčerpat a zbytek nechali odtéct přes vykopané strouhy. Vlaky tudy asi 90 minut nejezdily.