Papír z hyacintu? Studentka bojuje proti invazní rostlině geniálním nápadem

Praha  Vodní hyacint patří i mezi nejnebezpečnější invazivní rostliny. Ve více než padesáti zemích světa ničí vodní ploch tím, že znemožňuje rybaření, brání okysličení vody a dusí rýžové keře. Třeba Panamský průliv by byl bez chemického čištění do tří let zcela neprostupný. Šestnáctiletá studentka Lenka Svašková z Pardubic přišla na způsob, jakým z hyacintu vyrábět papír. Viktoriino jezero v Keni zarůstá před očima a výroba papíru by mohla invazi aspoň zbrzdit.

Rozsáhlé zelené plochy zaujaly cestovatele Luboše Kysela. Při pohledu na jezero si uvědomoval, že hyacint pro domorodce znamená ztrátu obživy a potravy. Z jezera ubývají ryby. Rozhodl se proto najít způsob, jak hyacint zpracovávat. Výroba papíru tradičním způsobem byla jednou z možností. „Díky této ideji jsme s hyacintem vodním začali pracovat a hledali jsme nejjednodušší postup, aby se připravil materiál, papír, který by měl dostatečné mechanické vlastnosti, aby se dal použít, a který by vyráběli místní lidé,“ poznamenal.

Ruční výrobu papíru by zvládli i v keňských podmínkách

Zabránit invazivnímu hyacintu v růstu je ale obtížné, pokud ne rovnou nemožné. Spolehlivý způsob, tedy chemický postřik, ovšem kromě rostliny samotné zahubí i život v jezeře. Nápadem Kysely se ve své studentské vědecké práci inspirovala studentka Lenka. „My jsme chtěli najít nějaký jiný způsob, kterým by se dalo pomoci bez jakékoli v uvozovkách ekologické katastrofy. Jednou z možností byla výroba papíru, která by mohla být aplikována i v keňských podmínkách,“ vysvětlila.

Lenka Svášková teď na gymnáziu nastoupila do sexty. Směr její budoucí kariéry je zřejmě jasný už dnes. Svůj projekt představila v soutěži pro talentované středoškoláky a nezůstal bez odezvy. Ocenily ji poroty domácího i zahraničního kola soutěže studentů. Lenka v projektu, který zakrátko představí i na světové soutěži v Číně, ovšem nemyslela „jen“ na vědu. Připravovala jej s ohledem na životní prostředí i na samotné obyvatele africké země.