Cvičení NATO má jasný vzkaz: Jsme připraveni a budeme se tvrdě bránit

Hohenfels - 700 českých vojáků a skoro 200 kusů těžké techniky. V americkém vojenském prostoru v bavorském Hohenfelsu vrcholí cvičení NATO Zkřížené šavle. Letos jde i o největší českou tréninkovou operaci v zahraničí. V Německu cvičí také jednotky z Polska a Pobaltských zemí - států, které mají přímou hranici s Ruskem.

V době, kdy eskaluje napětí kolem Ukrajiny, má dát cvičení všem případným útočníkům jasný vzkaz  - jsme připraveni a budeme se tvrdě bránit. „Rusko nebo jiný agresor nesmí ani na vteřinu zapochybovat, že pokud překročí naše hranice, přijde společná odpověď všech 27 zemí NATO,“ dodává velitel pozemních sil Aliance Frederick Hodges.

Podle náčelníka generálního štábu Armády České republiky Petra Pavla je ale potencionálně a dlouhodobě větší problém než situace na Ukrajině existence Islámského státu a všechny hrozby, které jsou s ním spojené.

Na mezinárodním cvičení Saber Junction 2014 trénuje celkem 6 000 vojáků ze 16 zemí. Cvičení je zaměřené na konvenční boje, vojáci jsou ve stejném režimu, jako kdyby bojovali v reálném válečném konfliktu. „Scénář vychází z modelové situace dvou zemí, z nichž jedna využije dočasné nestability v důsledku vnitřního národnostního konfliktu a anektuje svého slabšího souseda. Koaliční síly pak vstupují na základě mandátu OSN do prostoru, aby vytlačily agresora a stabilizovaly situaci,“ uvedla armáda na svém webu.

Na regulérnost bojů dohlíží stovky aliančních rozhodčích. Ostré náboje nahradily laserové paprsky. Koho zasáhnou, musí z boje odstoupit. Podle Pavla bylo cvičení naplánované dlouho dopředu, a nemá proto za cíl reflektovat konkrétní konflikty. „Svým tradičním scénářem je však jasným potvrzením toho, že se armády NATO připravují nejen k nasazení mimo území Aliance v konfliktech nižší intenzity, ale že cvičí i přímou obranu teritoria v klasickém válečném konfliktu proti jakékoli agresi,“ dodal.