Politici považují post pro Jourovou za zklamání a obrací zrak na Sobotku

Praha Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje zisk portfolia spravedlnosti pro Věru Jourovou (ANO) za úspěch a uznání kvalit. Oblast je podle něj středně významná. Česko ale o toto portfolio v Evropské komisi neusilovalo a nemělo ho ani mezi preferovanými oblastmi. Prezident Miloš Zeman i předseda hnutí ANO Andrej Babiš proto naopak shodně mluví o neúspěchu a zklamání. Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek se kvůli tomu chce Sobotky ptát, jak vyjednávání s Unií probíhala. Opozice mluví o diplomatickém neúspěchu a prohře premiéra. Česko dlouhodobě usilovalo o některou z ekonomických oblastí.

„Zisk tohoto portfolia je pro zemi, jakou je Česká republika, úspěchem a uznáním našich kvalit,“ reagoval Sobotka. Na podporu Jourové podle svých slov učinil celou řadu diplomatických aktivit. Na tiskové konferenci sice připustil, že Česko usilovalo o ekonomické portfolio, míní ale, že i resort spravedlnosti má velký potenciál ovlivnit podobu a fungování celé Evropy. Záleží podle něj hodně na jednotlivých komisařích, jak ke své oblasti přistoupí.

Zeman a Babiš ale Sobotkův názor nesdílí. Prezident uvedl, že při „troše efektivního vyjednávání“ by Jourová mohla získat místní rozvoj, jak chtěla a jak jí to přál. Babiš zase mluví o neúspěchu a zklamání: „Myslel jsem, že dostaneme lepší portfolio.“ Na otázku, jestli Česko nemělo vyjednávat jinak, pak odvětil: „Zeptejte se pana premiéra, jak vyjednával, já jsem nevyjednával.“ Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může rozhodnutí značit i to, že Unie nebere Česko dostatečně vážně, ale jen jako malý stát.

Video Jourová bude v Bruselu expertkou na spravedlnost
video

Jourová bude v Bruselu expertkou na spravedlnost

Dienstbier: Některým vlivným poslancům vadila blízká vazba Jourové na Babiše

S jiným vysvětlením ale přišel ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD): „To, jaké já mám informace, tak někteří vlivní poslanci, například němečtí, namítali, že na tomto portfoliu (regionální rozvoj) a možná i na některých dalších by vzhledem k její blízké vazbě na Andreje Babiše mohlo dojít ke konfliktu zájmů.“

Bohuslav Sobotka: „Paní Jourová má právní vzdělání, takže z hlediska kvalifikace by toto portfolio mohla jako budoucí česká eurokomisařka zvládnout, ale není to přesně to, co Česká republika chtěla. V tomto směru se nenaplnilo naše očekávání, pokud jde o ekonomické kompetence.“

Andrej Babiš: „Myslím, že je to asi důsledek toho, že jsme od vstupu do Evropské unie byli totálně pasivní a vůbec jsme nepochopili, jak je pro nás Evropská unie důležitá. Posílali jsme tam odložené neschopné politiky.“

Lubomír Zaorálek: „Všechny ty výrazy jako zklamání jsou podle mě úplně mimo. Je celá řada komisařů, kteří jsou překvapeni tím, jaké posty získali.“


Post pro Jourovou překvapil i šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. „Samozřejmě jsem očekával, že se podaří vyjednat našim vyjednavačům silnější pozici, ale ještě není vše uzavřeno,“ řekl s tím, že věc nemusí být zcela definitivní. Premiéra se nicméně chce dnes na jednání vlády ptát, jak vyjednávání o postu probíhala a také na to, jak pokračují debaty o pozici Čechů v kabinetech jiných eurokomisařů.

Fiala: Je to prohra pana premiéra

„Česká vláda mnohokrát opakovala, že bude usilovat o ekonomické portfolio. Je to zjevný diplomatický neúspěch,“ míní místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podobně to vidí i šéf opoziční ODS Petr Fiala: „Jednoznačně je to prohra pana premiéra a českého způsobu vyjednávání.“ Podle Fialy se ukázalo, že Sobotka nehájí dobře zájmy ČR. Resort spravedlnosti je podle něj v EK v podstatě nedůležitý. „Tak dlouho Babiš a Sobotka zdůrazňovali, že výhodou Věry Jourové je to, že je ženou, až bude komisařkou pro rovnost pohlaví,“ dodal předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Jourová se bude věnovat resortu spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví. Výběr nepovažuje za neúspěch. „Je to pro mě docela překvapení. Ještě ráno jsem čekala, že to bude regionální rozvoj. Zklamání to není, je to překvapení, což není totéž,“ řekla České televizi. Minulý měsíc navíc v rozhovoru pro Euroskop uvedla, že kdyby si mohla vybrat, tak by si zvolila právě justici nebo vzdělávání a kulturu. Pro zmiňovanou agendu má česká ministryně i kvalifikační předpoklady, protože vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

Seznam eurokomisařůNyní čeká všechny eurokomisaře tradiční „grilování“ v Evropském parlamentu. Každý se musí postavit před poslance výboru, do jehož kompetencí jeho portfolio spadá, a tři hodiny odpovídat na dotazy. Poslanci se během slyšení snaží zjistit, zda je kandidát připraven portfolio řídit. V říjnu budou europoslanci schvalovat novou Evropskou komisi jako celek. Evropský parlament může odmítnout pouze jednoho kandidáta. Pokud tedy poslanci mají k některému výhrady, obvykle dojde buď k výměně portfolia, nebo v krajním případě k výměně samotného kandidáta. Nová Evropská komise se práce ujme od 1. listopadu.