Náboje do kulometů pošle Česko Kurdům už příští týden

Praha - První česká munice darovaná Kurdům na pomoc v boji proti islamistům odletí do Iráku příští týden. Řekl to ministr obrany Martin Stropnický. Z pardubického letiště ji tam dopraví letoun kanadské armády Globemaster. Kurdské milice by nejdřív měly dostat náboje do kulometů. Celkem jde o materiál za víc než 40 milionů korun.

Video Stropnický: ČR dodá munici Kurdům
video

Stropnický: ČR dodá munici Kurdům

„Jedná se o deset milionů nábojů do Kalašnikovů, osm milionů nábojů do kulometů, pět tisíc ručních granátů a pět tisíc pancéřových pěstí,“ upřesnil Stropnický. Celkem tak jde o 500 tun materiálu. Do budoucna přitom nelze vyloučit, že Česko přispěje těžší technikou či jiným druhem pomoci.

Kurdové v současné době podle ministerstva nejvíce potřebují náboje do kulometů, ty proto budou odeslány přednostně. Munice bude vyložena v Bagdádu, kde ji převezme zástupce Iráku. Přepravu z Bagdádu Kurdům pravděpodobně zajistí Irák. První lety by se měly podle plánu uskutečnit 18., 20., 22. a 24. září, následovat by mohly čtyři další, řekl ministr.

Podle Stropnického schválená pomoc otevírá dveře českému obrannému průmyslu, který je připraven dodávat Kurdům další vojenský materiál. V Iráku již podle něj jedná několik českých firem. Dodávat by mohly ruční zbraně, munici, ale i těžkou techniku. O zakázky pro kurdské pešmergy (milicionáře) se uchází třeba Česká zbrojovka a LOM, který by mohl dodat vrtulníky a zajistit jejich servis, dodal ministr.

Rozpočet obrany bude stoupat o dvě miliardy ročně

Stropnický dnes také potvrdil, že rozpočet ministerstva obrany by měl v příštích letech stoupat ročně o zhruba dvě miliardy korun. Ve vládě na tom prý po projednání části rozpočtu panuje shoda. Ministerstvo financí původně na roky 2016 a 2017 počítalo s nižším růstem v řádu několika set milionů korun, nový návrh je podle Stropnického řádově vyšší. Armáda chce za peníze najmout další vojáky, a to až 1 500 ročně.

Pozici ministerstva obrany podle Stropnického posílily úspory, kterých úřad dosáhl například zastavením některých projektů, novými smlouvami nebo prodejem zbytného majetku, včetně nepotřebných L-159. V příštích letech by tak mělo ministerstvo získat 3,4 miliardy korun.