Jako na Dubrovce, ale lépe: Policisté cvičili zásahy proti teroristům

Praha – V den výročí teroristických útoků na Spojené státy skončilo protiteroristické cvičení, které v Brdech a také v Praze uskutečnila česká policie, ke které se připojily i týmy z dalších zemí – Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Itálie. Zkoušeli, jak osvobozovat rukojmí i zasáhy proti ozbrojencům, kteří obsadí například přehradu. Stovky figurantů se potom zapojily do cvičného přepadení pražského divadla.

Protiteroristické cvičení probíhalo celý týden a skončilo symbolicky 11. září v den třináctého výročí teroristických útoků ve Spojených státech. „Vyzkoušeli jsme si spolupráci mezi šesti mezinárodními jednotkami, navíc ještě s vrtulníky a bitevními letadly,“ shrnul velitel italské protiteroristické jednotky N.O.C.S. Policisté si zkoušeli různé scénáře – záchranu rukojmí z různých dopravních prostředků nebo boj s ozbrojenci, kteří obsadili přehradu na Vltavě. „Zásah probíhá v řádu sekund, nejproblematičtější je samozřejmě přiblížení, které trvá déle. To je potřeba nacvičit,“ upozornil člen českého Útvaru rychlého nasazení.

Zásah protiteroristické jednotky
Zdroj: ČT24

Vedle policistů z elitních týmů si zásahy proti teroristům vyzkoušeli také záložníci české armády. Ti se sešli na Novojičínsku ke cvičení s tématem obrany rozvodny elektřiny. Do jedné z největších akcí za poslední roky se jich zapojilo téměř 60, doplnilo je více než sto policistů a hasičů. Armáda v současnosti eviduje přes 1 200 dobrovolníků, další čtyři tisícovky by chtěla přibrat.


Útoky z 11. září znamenaly pro všechny, kdo se podílí na boji proti terorismu, významný přelom. Jak ukázalo pozdější vyšetřování, únosy letadel se teroristům podařily i díky tomu, že americká rozvědka a konttrarozvědka (resp. Federální úřad pro vyšetřování) si spíše konkurovaly, než aby spolupracovaly. Poučení si vzaly i jejich české protějšky. „Jednotky tohoto typu začínají více využívat zpravodajské služby a také práci v civilu,“ popsal nově zaváděné postupy velitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman.

Zásah protiteroristické jednotky
Zdroj: ČT24

V nejvýpravnější součásti letošního cvičení, která proběhla v pražském divadle Na Fidlovačce, vzala patnáctičlenná skupina teroristů jako rukojmí pět stovek diváků a herce, kteří byli na scéně. Policii se nakonec podařilo teroristy zlikvidovat, nezachránili však životy všech. Již na počátku teroristé „zavraždili“ ředitelku divadla. „Zastřelili mě. Řekli, kdo tady tomu velí, a vytáhli mě za nohy,“ řekla „mrtvá“. Další rukojmí potom popisovali strach, který cítili, i když věděli, že je přepadení fingované. „Myslela jsem, že to bude sranda, bude to v pohodě. Když to pak začalo, bylo to hrozné,“ řekla figurantka.

„Rukojmí“ ovšem získali cennou zkušenost. Ačkoli šlo o cvičení, ze kterého i mrtví záhy odešli po svých, prožili totéž, co by je potkalo, kdyby by útok skutečný. „Nevystrkovat hlavu, chovat se podle pokynů pachatelů, takzvaně zaujmout roli rukojmího, to je to jediné a to nejúspěšnější, co v dané chvíli můžete udělat,“ doporučil národní koordinátor krizového vyjednávání Miroslav Vymyslický.

Přepadení divadla Na Fidlovačce
Zdroj: ČT24

Umístění scénáře do pražského divadla dalo vzpomenout i na další proslulý teroristický útok. Více než rok po útocích v New Yorku a Washingtonu obsadila skupina čečenských teroristů ruské divadlo Na Dubrovce, kde probíhalo představení populárního muzikálu. Při policejním zásahu, který přišel po třech dnech, padli teroristé, současně ale zahynulo také více než sto rukojmích.


Policisté z Útvaru rychlého nasazení mají speciální protiteroristická cvičení pravidelně, třeba před dvěma lety trénovali osvobození rukokojmích ze školy obsazené teroristy.