Déšť může opět zvednout hladiny řek

Praha - Odpolední deště mohou opět zvýšit hladinu řek v Jihomoravském kraji. Hladiny vodních toků mohou dosáhnout prvního, případně i druhého povodňového stupně, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Jihomoravském kraji nadále platí povodňová pohotovost, stejně jako v Pardubickém kraji a kraji Vysočina. Nově je vyhlášena od dnešních 18:00 povodňová bdělost v Jihočeském kraji.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Daniel Berehulak

Střední a dolní část řeky Moravy, přítoky Dyje a toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu jsou nasycené, a mohou tak rychle reagovat i na mírný déšť. Hladina dolní Dyje bude stoupat kvůli upouštění vodní nádrže Nové Mlýny.

V Jihočeském kraji by mohly dnes stoupnout hladiny horských a podhorských toků. Na některých úsecích horní Malše, horní Blanice a horní Otavy očekávají meteorologové v noci na neděli a v neděli překročení prvního stupně povodňové aktivity, tedy bdělosti.

Na co si dát pozor:

  • koupat se v řekách
  • sjíždět je na lodi
  • opatrnost je třeba také na silnicích, které mohou mít podemleté krajnice
  • na zatopenou silnici nevjíždět autem
  • sledovat vývoj situace a předpověď počasí 

Před dnešním polednem meteorologové zrušili povodňovou bdělost v Plzeňském kraji a povodňovou pohotovost ve Zlínském kraji.

Do rána nejvíce pršelo v Krušných horách, na Klínovci spadlo až 48 milimetrů srážek. Na jižní Moravě pršelo méně. Kvůli dešťům se zvedly hladiny řek na Českomoravské vrchovině, nyní již klesají. Jde například o Šlapanku, Úsobrnský potok, Jevíčku či Třebůvku. Stoupat už nemá Hloučela, Svratka v Brně-Poříčí a Židlochovicích a Dyje v Ladné. Stoupají naopak střední a dolní toky v povodích těchto řek kvůli dotékající vlně.

Pokles hladin řek se však v povodí Moravy a Dyje zpomalí nebo zastaví kvůli aktuálním dešťům. Vyloučit nelze ani opětovné dosažení prvního či druhého stupně povodňové aktivity, uvedl ČHMÚ.