Podvodníci prodali tisíce padělaných solárních panelů. ČEZu hrozí ztráty

Praha – Policie obvinila tři podnikatele firmy H Power, kteří nakupovali levné solární panely na Tchaj-wanu, poté zfalšovali technické údaje a prodávali je výrobcům elektřiny mnohem dráž jako originální panely. Do sítě solárních elektráren se od nich dostaly desítky tisíc nekvalitních panelů, podle Reportérů ČT podvodníci napálili i český elektrárenský gigant ČEZ. Kauzu natáčeli Michael Fiala a David Havlík.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/GenchoPetkov

Podle policie podnikatelé v roce 2010 oproti smluvenému zboží objednali panely druhořadé kvality z Tchaj-wanu, nechali je dovézt do haly v jihočeské Bechyni a vyměnili štítky s údajem o výrobci a výkonu panelu. Po výměně původního štítku za padělaný je podnikatelé uložili do nové krabice a přiložili také falešné potvrzení od výrobce. Zákazníci, kteří zaplatili za kvalitní panely, pak dostávali nekvalitní padělky.

„Podváděli své zákazníky dvakrát - prodali jim zboží za daleko vyšší částku, než měli, a zároveň je vlastně do budoucna obírali i o jejich zisk, protože panely by vyráběly daleko méně elektřiny, než slibovaly uvedené hodnoty,“ řekl Reportérům ČT mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Nekvalitní soláry se rozjely po celé zemi

Jiří Matzner také potvrdil, že padělané panely putovaly do elektráren po celé České republice, nejvíce jich skončilo v Jihočeském kraji. Policie zatím prověřila okolo 60 tisíc podezřelých panelů, z nichž většina byly padělky. „Jednou z největších dodávek, dá-li se to tak říci, bylo zhruba 40 tisíc fotovoltaických panelů do jedné z elektráren na Znojemsku a zhruba 28 tisíc z nich bylo, tak jak my říkáme, pozměněných,“ dodal policejní mluvčí.

Podle zjištění Reportérů ČT by mělo jít o solární elektrárnu ve Vranovské Vsi na Jižní Moravě, která patří energetické skupině ČEZ. Je šestou největší v Česku s výkonem 16 megawattů a vydělává na prodeji proudu za nejvýnosnější sazbu. Elektrárenský gigant by ale mohl nyní o výhodnou licenci na tuto elektrárnu a o miliardy korun přijít.

Manažer komunikace Skupiny ČEZ Martin Schreier ale na dotaz Reportérů ČT uvedl, že ničeho podobného si není firma vědoma. I při zfalšování dokumentace lze prokázat, že panel je padělkem, kontrolou jeho sériového čísla u výrobce. Buďto tedy tisíce panelů druhořadé kvality stále na elektrárně fungují, nebo je ČEZ již v tichosti vyměnil. V druhém případě by ale Energetický regulační úřad považoval rozsáhlou výměnu za rekonstrukci nebo modernizaci elektrárny, v důsledku čehož by elektrárenský gigant přišel o nejvýhodnější státní podporu, kterou získal v roce 2010.

Podvod znamená pro ČEZ ztráty v každém případě

Podle Reportérů ČT by se za 20 let provozu mohly ČEZu snížit příjmy o 2,7 miliardy korun jen v případě jihomoravské elektrárny. A pokud by se panely případně vyměňovaly později než v roce 2011, ztráta by se vyšplhala ještě výše, protože státní podpora solárního byznysu rok od roku klesá.

Video ČEZ dostal tisíce podřadných solárních panelů
video

ČEZ dostal tisíce podřadných solárních panelů

Ani v případě, že jsou padělané panely v elektrárně stále zapojeny, by se ČEZ škodě nevyhnul. „Rozdíl hodnoty originálního, 'značkového', fotovoltaického panelu a skutečně dodávaného činí na základě vypracovaného znaleckého posudku nejméně 35 procent,“ uvedl státní zástupce Radomír Klimeš. K tomu všemu mají padělané panely oproti originálním nižší výkon.