Zeman: V české společnosti se rozmáhá zbabělost

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Pražském hradě více než čtyři desítky veteránů z druhé světové války. Ve svém proslovu u této příležitosti prohlásil, že v české společnosti se rozmáhá něco, co by zdvořilý člověk mohl označit jako nestatečnost a nezdvořilý jako zbabělost. Se všemi hosty si prezident potřásl rukou a poděkoval jim za jejich hrdinství. „Doufám, že se budeme setkávat častěji. Jsem rád, že mohu poznat statečné lidi,“ řekl.

S bývalými vojáky Československé zahraniční armády se už bude setkávat pravidelně. Dostál tak svému slibu. Podle Českého svazu bojovníků za svobodu je Zeman prvním poválečným prezidentem, který válečné veterány přijal jako samostatnou delegaci. „My jsme se o to pokoušeli už u minulých prezidentů a vždycky říkali, že jim to časově nevyšlo, a nynější pan prezident si udělal čas a pozval je, což je úplné unikum,“ poznamenal Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu.

Podle prezidenta je dnes ve společnosti málo lidí, kteří jsou ochotni nasadit své zdraví i životy na obranu vlasti. Vlast mnozí chápou jen jako prostor pro pohodlný život, nikoli jako místo, kde má člověk své kořeny. Naplněný a bohatý život člověk má, jen když je nebezpečný, poznamenal prezident. Připomněl citát Winstona Churchilla: „Žijte nebezpečně“. „Vy jste žili nebezpečně a naplnili jste své životy,“ řekl přítomným válečným hrdinům.

Sdružení zahraničních vojáků druhé světové války sdružuje bývalé příslušníky československé armády, kteří bojovali proti fašismu na všech frontách tohoto válečného konfliktu. Je jedním ze tří sdružení patřících do Českého svazu bojovníků za svobodu. Ten zastřešuje i Sdružení domácího odboje a partyzánů a Sdružení Českého národního povstání. Během druhé světové války bojovalo v československé zahraniční armádě zhruba 50 tisíc mužů a žen, teď už jich žije pouze 1100.