Do Iráku míří první várka munice na pomoc Kurdům

Pardubice - Do Iráku dnes letecky vyrazila první zásilka munice, kterou Česká republika daruje Kurdům bojujícím s ozbrojenci z hnutí Islámský stát. Radikální organizace v uplynulých týdnech obsadila významnou část země, kterou chce nekompromisně přeměnit na chalífát. Kurdové jsou zde jednou z nejohroženějších entit. Z pardubického vojenského letiště do Iráku náboje přepravil stroj kanadské armády. Další lety by se měly uskutečnit 20., 22. a 24. září.

Munice se ještě před odletem musí přeložit. „Náboje byly uloženy ve standardních truhlíkách, ty se musely naskládat na speciální palety, které mají bezpečnostní uchycení právě pro tento letoun,“ uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR.

Kurdské milice by nejprve měly dostat náboje do kulometů. Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5 000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem je to 500 tun materiálu.

Ministr vnitra Milan Chovanec už včera potvrdil, že Česko vyšle do Iráku také specialisty na taktiku a výcvik ozbrojených složek.

Kurdové nyní podle ministerstva obrany nejvíce potřebují právě náboje do kulometů. Převoz munice měly původně zajistit Spojené státy, nakonec se po dohodě s českou stranou a Američany ujala převozu kanadská armáda. K opakovaným letům do Bagdádu využije letadlo C-17 Globemaster III, těžký čtyřmotorový strategický transportní letoun.