Změní Homolka opět ředitele?

Praha - Post ředitele Nemocnice Na Homolce Michala Šetlíka je ohrožen. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka totiž jeho další působení ve státní nemocnici ovlivní výsledky nedávno skončené kontroly, která odhalila závažné nedostatky. „Buď pan Šetlík jasně obhájí všechny své kroky, i to, že se odstřihává Homolka od praktik jeho předchůdců, anebo nikoliv,“ varoval ministr. Šetlík se ale hájí, že kontrola nebyla objektivní.

„Doufám, že dostanu ve výběrovém řízení slovo a budu moc závěry i rozhodnutí rozporovat a ukázat, že za nás došlo k nápravě toho, co tu bylo,“ řekl ředitel, který v čele nemocnice vystřídal před dvěma a půl lety Vladimíra Dbalého, kterého policie stíhá kvůli přijetí úplatku a manipulaci se zakázkami.

Z nemocnice mělo podle kontroly přes dceřiné firmy v minulých letech zmizet asi tři sta milionů korun. Současný ředitel nemocnice, který se také hlásí do nedávno vyhlášeného výběrového řízení na nového šéfa Homolky, podle kontrolorů protizákonně odmítl vydat některé dokumenty. „Členové komise velmi pečlivě vnímají veškeré informace o kandidátech, respektive i o současném řediteli, a výsledky této kontroly budou brát při svém rozhodování v potaz,“ upozornil Němeček.

Současný ředitel se hájí, že většina popisovaných problémů se stala za jeho předchůdců.  Většinu dceřiných firem, přes které měly unikat peníze, se mu ale zatím nepodařilo zrušit. To kritizovala například Transparency International. „Stále hrozí, že podstatná část peněz z Homolky uniká,“ varoval ředitel Transparency International ČR David Ondráčka. Podle Šetlíka ale v současné době žádné peníze mimo nemocnici neutíkají. Problém je podle něj v tom, že pokud by dceřiné firmy ihned zrušil, ohrozí to nákupy léků a zdravotnického materiálu. 

Největší rozmach dceřiných firem nastal za bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Toho spolu s jeho náměstkem Michalem Toběrným stíhá policie kvůli přijetí úplatku v souvislosti s nákupem gama nože a kvůli zmanipulovanému výběrovému řízení na digitalizaci. Právě u Dbaléha našla policie nedávno kufr se zlatem a hotovostí za celkem 50 milionů korun.

Výběrové řízení na nového ředitele nemocnice na Homolce by mělo začít na konci září, ministerstvo zdravotnictví zatím nechce říct, kdy bude známý vítěz, tají také počet přihlášených kandidátů.