Pavel přirovnal zvolení k Oscarovi: Přebírá jen jeden, ale stojí za ním tisíce lidí

Praha - Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, který se včera stal novým předsedou Vojenského výboru NATO, bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci na přelomu září a října. Jména kandidátů prozrazovat nechce, ale navrhovat bude lidi ze svého nejbližšího okolí.

Po příletu ze zasedání Vojenského výboru NATO v litevském Vilniusu Pavel řekl, že se s prezidentem Zemanem schází vždy přibližně jednou za dva měsíce, aby ho spolu s velením armády informoval o aktuálních problémech, které armáda řeší. „Teď to následné jednání by mělo připadnout buď na konec září, nebo začátek října. Já předpokládám, že jedním z těch bodů, o kterých budeme mluvit, bude právě i můj možný nástupce,“ uvedl.

Pavel má připraveno několik variant, seznámí s nimi jak hlavu státu, tak ministra obrany, a bude záležet na jejich zvážení, pro kterou z variant se rozhodnou. „Já samozřejmě mám konkrétní jména, ale nebudu je sdělovat přes média. Jenom řeknu, že celkem logicky varianty budou vycházet především z mého nejbližšího okolí,“ dodal. Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny.

Svoje pocity po získání této významné funkce přirovnal k získání hereckého Oscara. Zdůraznil ale, že stejně jako u filmu i v tomto případě jde o zásluhu celé řady lidí. "Samozřejmě, že mám radost. Je to, jak jsem řekl, velká prestiž, čest pro mě osobně, pro Českou republiku, českou armádu," prohlásil.


Petr Pavel po návratu z Vilniusu
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Do čela Vojenského výboru NATO ho výbor zvolil na svém sobotním jednání. Chce se především do detailu seznámit s tím, co jeho nová funkce obnáší. „Já jsem měl několik předběžných diskusí jak se stávajícím předsedou, tak s lidmi z jeho štábu, a budu se tomu postupně věnovat, jak mi stávající funkce umožní,“ řekl. Pavel je prvním zástupcem z východoevropských členských zemí aliance, který bude tuto významnou pozici zastávat. Členové výboru mu dali přednost před kolegy z Itálie a Řecka.

„Předseda vojenského výboru je jednou ze dvou klíčových funkcí v alianci,“ podotkl. První je generální tajemník a dvojkou je předseda vojenského výboru. „Vojenský výbor je hlavním vojenským orgánem aliance a předseda vojenského výboru je hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka,“ řekl.

Uvedl, že složení týmu kolem předsedy výboru záleží čistě na zemi, která předsedu nominovala. Italský předseda, který byl ve funkci před tím současným, měl tým kolem 50 lidí. Současný dánský předseda Knud Bartels podle něj tento tým redukoval na 14 lidí. „Já předpokládám, že bychom se mohli vejít do té úsporné varianty,“ řekl. Je to ale podle něj na hraně, pod kterou se jít nedá. V úvahu vezme doporučení dánského týmu a podle něj bude budovat ten svůj.