Volby obohatí voliči-cizinci i rekordní počet kandidujících žen

Praha – Státní volební komise se začala připravovat zhruba na sto tisíc případných dodatečných voličů. Soud minulý týden rozhodl, že se komunálních voleb může zúčastnit muž z jiné země Evropské unie, který má v Česku pouze přechodné bydiště. Komise doporučila obcím, aby zapsaly i další cizince ze zemí EU, kteří v Česku pobývají „přechodně“ a budou mít zájem hlasovat. Kromě množství voličů-cizinců, kteří by zaplnili celý Liberec, budou volby přelomové také počtem kandidujících žen. Organizace Fórum 50 % uvedla, že jich je téměř třetina a ve srovnání s prvními komunálními volbami v roce 1994 se jejich podíl zvýšil o polovinu.

Video Širší volební právo pro cizince ze zemí EU
video

Širší volební právo pro cizince ze zemí EU

Mezi kandidujícími v komunálních volbách je více než 32 procent žen. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %. Jde historicky o nejvyšší podíl ve srovnání s prvními komunálními volbami před dvaceti lety. „Tehdy kandidovalo necelých 22 procent žen, dnes přes 32 procent,“ tvrdí ředitelka organizace Jana Smiggels Kavková. O čtvrtinu vyšší je přitom letos ve srovnání s rokem 1994 i celkový počet kandidátů. Z jednotlivých stran je největší podíl žen na listinách Strany zelených, nejmenší u Strany svobodných občanů, nejvíce žen na „volitelných“ místech do 10. místa potom nominovalo hnutí ANO 2011, doplnilo Fórum 50 %.

Podstatně vyšší počet žen, které jdou do komunálních voleb, však není podle Fóra 50 % jednoznačným signálem feminizace politiky. Současně totiž proběhnou také senátní volby, kde je situace opačná – podíl nominovaných žen klesl oproti minulým volbám z 18 na 15 procent, organizace proto očekává, že se tak dále sníží množství senátorek oproti senátorům.

Zastupitele a zastupitelky si vybere až 110 tisíc dodatečně zapsaných cizinců

V komunálních volbách budou zastupitele a zastupitelky vybírat kromě lidí s českým občanstvím i další lidé – občané dalších zemí EU včetně těch, kteří mají v Česku pouze přechodné bydliště. V současnosti jich v zemi je na 110 tisíc, podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky však jde o celkový počet včetně dětí. Podle rozhodnutí Krajského soudu v Brně mohou přijít k volbám do zastupitelstev obcí, stejně jako již dříve mohli přicházet cizinci s trvalým pobytem. Státní volební komise se proto snaží zajistit, aby eventuální příliv dalších voličů nezpůsobil ve volebních místnostech problémy, řekl člen komise a ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych. Lidé z Evropské unie s přechodným pobytem v Česku se tak mohou přihlásit a být zapsáni do dodatků seznamů voličů. Musí tak učinit nejpozději dva dny před začátkem voleb (proběhnou 10. a 11. října).

Součástí dodatečných předvolebních opatření bude podle Henycha informování obcí prostřednictvím krajských úřadů „aby nevznikly problémy a pochybnosti s výkladem tohoto ustanovení jak zákona volebního, tak předpisu Evropské unie“. Další opatření budou mít technický ráz. „Od cizinecké policie dostaneme počty cizinců – občanů Evropské unie, kteří jsou v jednotlivých místech přihlášeni k přechodnému pobytu, abychom mohli projednat s tískárnou, bude-li ti třeba, případný dotisk hlasovacích lístků,“ uvedl Václav Henych, podle kterého však existuje rezerva volebních lístků.

Na soud se obrátil Slovák s dočasným bydlištěm v Brně-Králově Poli, který by se chtěl komunálních voleb zúčastnit. Královopolská radnice ho však odmítla na seznam voličů zapsat s tím, že to učinit nemůže, když muž nemá v městské části trvalé bydliště. Soud se ve svém verdiktu pozastavil nad českým termínem „bydliště“ s přívlastkem přechodné a trvalé – v evropském právu totiž takového rozlišení neexistuje. Soud proto míní, že by se pravidla pro komunální volby měly řídit právě evropským právem a charakter pobytu nerozlišovat. Rozhodnutí se ale týká pouze komunálních voleb, například v souběžných senátorských cizinci již hlasovat nebudou.