Policie poslala žalobcům případ daňových podvodů za 150 milionů

Praha - Pražští žalobci dostali na stůl případ rozsáhlého krácení daní. Kriminalisté navrhují, aby za škodu ve výši 153 milionů obžalovali trojici osob, jež měla daňovou trestnou činnost páchat v letech 2007 až 2010. Dva z nich ovládali několik účelově vytvořených firem. Třetí podle detektivů založil několik bankovních účtů - na ty pak putovaly miliony z fiktivních obchodů.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Firmy neměly žádné zaměstnance, kanceláře nebo další vybavení potřebné pro podnikání a vykazovaly roční obraty v řádech desítek milionů korun. „Obchodní transakce podle závěrů kriminalistů probíhaly právě se společnostmi obviněných mužů, nicméně se mělo jednat o zcela fiktivní obchody, které měly sloužit pouze ke krácení daní, konkrétně DPH a daně z příjmu právnických osob,“ informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

Třetí obviněný muž podle detektivů založil několik bankovních účtů, na které pak putovaly milionové částky od společností, které ovládali komplicové. Bankovní operace mezi podezřelými firmami řídila trojice obviněných, a nikoliv jednatelé firem, což byli dosazení bílí koně. „Rovněž měl aktivně shánět další osoby, které by se staly bílými koňmi, a následně měl pro nové společnosti zakládat bankovní účty, kdy elektronické klíče, potřebné pro internetové ovládání bankovních účtů, měl předávat jednomu z obviněných podnikatelů,“ dodal Ibehej.

Případ dozoruje pražské městské státní zastupitelství. Trojice podezřelých je stíhána na svobodě. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí trest odnětí svobody až na deset let.