Z Pardubic odletěla další dodávka munice pro Kurdy v Iráku

Pardubice – Třetí transport munice do Iráku opustil pardubické letiště. Česko se tak snaží podpořit boj Kurdů s hnutím Islámský stát. Celkem vláda přislíbila střelivo za 41 milionů korun, jeho transporty začaly minulý čtvrtek. Třetí zásilka obsahuje zhruba dva miliony nábojů do kulometu o váze asi 65 tun.

Kanadský letoun C-17 dnes v Pardubicích přistál kolem 10:30, po naložení odletěl krátce před 13:00. Cílem letadla je irácké město Irbíl, stejně jako u prvních dvou letů. Kdy budou zásilky munice do iráckého Kurdistánu pokračovat, zatím není jisté. „Nejsou naplánované termíny dalších leteckých transportů munice,“ řekla mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková.

Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje 500 tun munice – deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5 000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Hodnota munice činí 41 milionů korun, jde však o starší zásoby, u kterých se nepředpokládalo další využití. Kurdové nyní podle ministerstva obrany nejvíce potřebují náboje do kulometů, proto se přednostně přepravuje tato munice.