Lessy dostane odškodnění, ale jen poloviční

Praha – Bývalý policejní prezident Petr Lessy dostane od ministerstva spravedlnosti odškodnění 600 tisíc korun za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním. Ministerstvo ale Lessyho žádosti vyhovělo jenom částečně – žádal totiž dvojnásobek.

Ministerstvo spravedlnosti podle mluvčí Kateřiny Hrochové rozhodlo, že má Petr Lessy nárok na odškodnění za trestní stíhání, uznalo ovšem pouze polovinu z požadovaných 1,2 milionu korun. Současně úřad zveřejnil na webu omluvu.

Lessy požádal o odškodnění v březnu, půl roku poté, co soud zastavil jeho trestní stíhání. Obžaloba ho vinila z pomluvy a zneužití pravomoci. Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila tehdejšího policejního prezidenta v roce 2012 v souvislosti s rozhovorem pro deník Právo. Vzhledem k trestnímu stíhání ho potom tehdejší ministr vnitra zbavil služebního poměru. Po zastavení stíhání získal Lessy funkci zpět, ale nakonec se jí vzdal.

Lessy žádal odškodné za nemajetkovou újmu – uvedl, že obviněním bylo poškozené jeho dobré jméno a čest. A dále, že hodně peněz stál jeho advokát, což se projevilo v jeho rodinném rozpočtu.