Za týrání dcery si má žena odpykat deset let vězení

Praha - Za trvalé poškození mozku své sedmiměsíční dcery si má matka odpykat deset let vězení, dítěti má navíc zaplatit odškodné čtyři miliony korun, verdikt městského soudu ale ještě není pravomocný. Holčičce po úderech do hlavy odumřela část mozkové tkáně. Žena už v minulosti dostala podmíněný trest za to, že úmyslně zranila svou starší dceru. „Je to velmi otřesný kriminální trestný čin, navíc spáchaný citově oploštělou matkou. Máme pocit, že jí je líto jen sebe samotné,“ řekl předseda soudního senátu Tomáš Kubovec.

„Následek je naprosto neodčinitelný - dodnes není jisté, že holčička přežije,“ vysvětlil, proč ženě uložil trest v horní polovině sazby, která činí pět až 12 let. „Útok byl zřejmě vyprovokován pláčem dítěte, obžalovaná nezvládla své emoce. Plačící dítě pro ni představovalo problém,“ shrnula státní zástupkyně Radka Miclíková. Žena ji zarazila tím, že při soudním jednání nad činem neprojevila žádnou lítost. „Za 25 let své praxe jsem se s něčím takovým nesetkala,“ podotkla.

Matka svou vinu odmítla. Tvrdí, že holčička jí vyklouzla z náruče na zem a měla malou modřinu pod okem, tuto verzi ale vyvrátil znalec, protože v takovém případě by dítě na betonovou podlahu spadlo nikoliv hlavou, ale nohama. Své trestní stíhání žena pokládá za pomstu manžela, údajně ji bil. „Nechápu, proč mě tak nenávidí. Chce z toho vyjít bezúhonný,“ uvedla v závěrečné řeči, při které vůbec nezmínila zraněné dítě.

Čtyřiatřicetiletá matka má obě své dcery s manželem, kterého poznala při návštěvě ve vězení. Předtím měla vztah s jeho otcem. Žena původem z Ukrajiny se s manželem v minulosti rozvedla, potom si ho zase vzala. Po porodu druhého dítěte se od muže odstěhovala a začala žít s dcerkou sama v bytě v pražských Stodůlkách.

Letos mezi 8. a 9. dubnem holčičku fyzicky napadla opakovanými údery rukou do hlavy a obličeje a způsobila jí tak krvácení do mozku. Záchranáře přivolal až druhý den otec dívky, když mu ji žena předala k hlídání nereagující a nehybnou.

Dítě nezemřelo jen díky specializované péči lékařů z motolské nemocnice, podle znalců ho od smrti dělila pouhá hodina. Následky úrazu si ponese do konce života. V současné době téměř nevidí, má potíže s motorikou a epileptické záchvaty. Dítě ještě čeká řada operací.

Rodina sice byla pod dohledem sociálních pracovníků, podle státní zástupkyně však matka s dcerou řádně chodila k lékaři a pravidelné kontroly nenasvědčovaly tomu, že dojde ke spáchanému trestnému činu. Jak často musejí sociální pracovníci rodinu kontrolovat, vždy stanoví soud. Pro mapování situace v rodině je důležitá i spolupráce se školou a lékařem dítěte. Právě ti totiž často na týrání upozorní.


Obžaloba ženu vinila i z dlouhodobého týrání dcerky, to se ale podle soudu nepodařilo prokázat. Ani lékařské prohlídky ani návštěvy sociálních pracovnic neodhalily žádná zranění.

Žena už dříve ublížila své prvorozené, dnes dvanáctileté dceři - rozlámala jí pánev. Soudy matce v roce 2004 uložily za ublížení na zdraví ambulantní psychiatrické léčení a podmíněný půlroční trest s dvouletou zkušební dobou, v níž se žena osvědčila. Senát tak dnes k tomuto odsouzení nemohl přihlížet. Podle aktuální policejní výpovědi starší dcery ji však matka týrala až donedávna - bila ji prý koženým řemenem, mlátila jí hlavou o zeď a nadávala jí. Často prý bývala pod vlivem alkoholu.

Obě dívky dostal do péče otec. Ženě soudy zakázaly styk s dětmi prozatím do pravomocného ukončení trestního řízení. Matka i žalobkyně si dnes ponechaly lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti odsuzujícímu verdiktu odvolají.