Smrt po očkování hexavakcínou? Nic tomu zatím nenasvědčuje

Praha – Smrt dítěte a předešlé očkování hexavakcínou spolu s největší pravděpodobností nesouvisejí, řekl pro ČT předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Akutní alergickou reakci považuje za nepravděpodobnou, protože ta nastává záhy po očkování a dítě zemřelo až po několika hodinách. Státní ústav pro kontrolu léčiv kvůli tomu v útery preventivně pozastavil šarži hexavakcíny. Za pravděpodobnější příčinu považuje Prymula syndrom náhlého úmrtí dítěte, kterých se v ČR ročně přihodí zhruba 20.

„Alergická reakce může proběhnout, bývá velmi akutní a trvá v řádu minut. Protože ale v případě dítěte šlo o čtyřhodinový odstup, nesvědčí to o akutní alergické reakci,“ řekl vakcinolog České televizi. Podotkl, že akutní alergická reakce může způsobit smrt u kojence, proto se ale prvních 30 minut po očkování setrvává v ordinaci lékaře, který je schopen při potížích zasáhnout. Dítě zemřelo čtyři hodiny po podání třetí dávky hexavakcíny. První dvě dostalo v zahraničí, protože se jednalo o cizince.

Dětská lékařka Ivana Nulíčková ve Studiu 6 zmínila, že dosud žádné studie neprokázaly zvýšený počet syndromu náhlého úmrtí po očkování hexavakcínou, potažmo i jinými očkovacími látkami. „Většinou očkování nemívají závažné účinky. Může nastat nějaká lokální reakce ve formě zarudnutí, dítě může dostat po očkování teplotu, být neklidné, či naopak spavé, ale závažné reakce nevídáme,“ dodala pediatrička.

Video Rozhovor s Ivanou Nulíčkovou
video

Rozhovor s Ivanou Nulíčkovou

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v úterý po smrti dítěte pozastavil šarži přípravku Infanrix hexa. V oficiálním vyjádření ústav konstatoval, že distribuce a použití uvedené šarže se pozastavuje preventivně, dokud nebude prokázána příčina úmrtí dítěte. „V daném okamžiku nic nenasvědčuje příčinné souvislosti hlášeného nežádoucího účinku s očkováním,“ uvádí SÚKL ve vyjádření.

  • Očkování hexavakcínou je u nás povinné, má chránit před záškrtem, tetanem, černým kašlem, dětskou obrnou, žloutenkou typu B a onemocněním vyvolaným bakterií Haemophilus influenzae typu B.